2022 yılında Volkswagen satışları azaldı
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

2022 yılında Volkswagen satışları azaldı

0

2022 yılında Volkswagen satışları azaldı. Dünyanın en büyük otomotiv üreticileri arasından bulunan firmaya ait küresel satışlarda azalma olduğu belirtildi.

2022 yılı içerisinde yükselen enflasyon oranları her ne kadar bizim ülkemizdeki kullanıcılar için büyük sıkıntılar oluşturuyor olsa bile Dünyanın neredeyse her yerinde Tedarik problemleri nedeniyle bir çok firma sorun yaşıyor. Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden biri olan Volkswagen, 2022 içerisinde küresel satış verilerini açıkladı. 2021 yılına göre 2022 ılı içerisinde satılan araç oranında %6,8’lik bir düşüş yaşandığı görülüyor. Şirket 2022 yılı içerisinde her ne kadar tedarik sorunları yaşadığını bildirse bile yıl içerisinde 4.56 milyon araç teslimatı yaptığını belirtiyor.

2022 yılında Volkswagen satışları azaldı

2022 yılında Volkswagen satışları azaldı.
2022 yılında Volkswagen satışları azaldı.

Şirket 2021 yılına kıyasla geçtiğimiz 2022 yılı içerisinde Suv modellerinin teslimatlar da ki payının oldukça yükseldiğini belirtiyor. 2022 yılı içerisinde Suv teslimatları %45’e kadar yükselmiş durumda. Paylaşılan bu verilere göre Volkswagen teslimatlarındaki Amerika üzerinden yapılan oranlara göre %80’lik bir Suv teslimatı söz konusu. Volkswagen özellikle Avrupa SUV pazarında da oldukça önemli bir yer edinmeyi başarmış durumda. Firmanın en fazla satılan Suv Modeli Volkswagen T-ROC.

Firma Teslimat oranlarında her ne kadar düşüş olduğunu kaydetse bile hali hazırda beklemekte olan teslimat sayısı da oldukça yüksek sayılarda. Volkswagen üretimde oldukça aksaklıklar yaşaması sebebiyle siparişlerin artığını belirtiyor. Örnek vermek gerekirse Avrupa’da 640 bin civarında müşterinin Volkswagen modelleri için sipariş verdiği ve bu modeller için bekleme sürecinde olduğu açıklandı.

Volkswagen Fiyat Listesi Ocak 2023 görüntülemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Dünyanın her yerinde parlamaya başlayan Otomotiv dünyasındaki SUV modası Volkswagen’in elektrikli araç modellerinde bulunan satışlarında da oldukça önemli bir yere sahip olduğu ortada. Paylaşılan bu verilere göre 330 bin adetlik satışın neredeyse 170 bin tanesinin Volkswagen ID.4 SUV oluşturuyor.

Dünyanın en büyük otomotiv üreticileri arasında bulunan Volkswagen Grubu’nun çatısı altında hizmet veren markalardan biri olan Audi de 2022 yılına ait satış verilerini paylaşmış durumda. Bu verilere göre 1.614.231 adet teslimat gerçekleştiren Audi’nin satışları da önceki yıla göre %3,9’luk bir gerileme kaydetmiş durumda. Audi’nin elektrikli araç satışları da 2022 yılında yüzde 42,8 artışla 118.196 adede yükselmiş.

Yazar Hakkında

"Hayâl gücü bilgiden daha önemlidir. Çünkü bilgi sınırlıyken, hayâl gücü tüm dünyayı kapsar." Albert Einstein

Yorum Yap