Asgari ücret artarsa ne olur? Asgari ücret artışının olumlu olumsuz etkileri
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Asgari ücret artarsa ne olur? Asgari ücret artışının olumlu olumsuz etkileri

0

Asgari ücret artarsa ne olur? Asgari ücret artışının olumlu olumsuz etkileri. Asgari ücretin birden artması iyi bir şey mi? Asgari ücret yükselişinin olumlu ve olumsuz bütün etikleri, Asgari ücret artışının artıları ve eksileri.

Yeni Asgari ücret 8500 TL olarak açıklandı. Aslında duruma bakacak olursak bu artış bile Enflasyona kıyasla maalesef az miktarda. Ülkemizde yaşanan enflasyon sıkıntıları yüzünden alım gücü geçtiğimiz yıla göre kıyaslanırsa oldukça dük değerlerde. Bu düşüşler dur durak bilmeden halen devam ediyor.

Asgari ücret ne kadar oldu?

Recep Tayyip Erdoğan

Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın twitter hesabından yeni asgari ücretle ilgili bilgiler verildi. ‘ 2023 yılında asgari ücret net 8.500 TL olarak uygulanacaktır. ‘

Geçen yıla göre otomobil fiyatları ne kadar zamlandı? yazımıza gitmek için tıklayın.

Asgari ücret artarsa ne olur?

Aslında yapılan bu artışlar bir kaç ay için işini kaybetmeyecek olan çalışanlar için iyi bir durum. Burdaki bir kaç ay kısmını dikkate almalıyız çünkü yüksek enflasyon sebebiyle bir kaç ay içinde alım gücü tekrar düşüyor. Bir anda gelen yüksek artış sebebiyle işini kaybedecek olan kişilerin bir kaç ay boyunca rahat edebileceği söylenebilir.

Asgari ücret artarsa ne olur? Asgari ücret artışının olumlu olumsuz etkileri
Asgari ücret artarsa ne olur? Asgari ücret artışının olumlu olumsuz etkileri

Asgari ücretin artmasının olumsuz etkileri

Ülkemizde çok fazla mikro işletme mevcut. Özellikle bir iki civarı işçi çalıştıran küçük esnafın işçi çıkarması tetiklenebilir. Bir küçük esnaf cenneti olan ülkemizde, bu esnaf sınıfı asgari ücretin artması ile işçi çıkarmaya yönelirse ciddi bir işsizlik artışı söz konusu olabilir.

Yani asgari ücret zamları yüksek birden artış gösterdiğinde sadece küçük esnaf değil kobi ve büyük sanayi işletmeleri de bu durumdan olumsuz etkilenebiliyor. 100 işçi çalıştıran bir fabrika asgari ücretin birden yüksek artışı ile birlikte oldukça büyük yeni maliyetlerle karşı karşıya kalır. Durum böyle olunca kuruluşların maliyet oranı sebebiyle ürünlerine zam yapmaları kaçınılmaz.

Çok fazla üretken olmayan ekonomilerde bu denli birden yapılan yüksek zamlar direkt enflasyonu tetikleyebiliyor. Ülkemizde asgari ücretin neredeyse ortalama bir ücret olduğunu unutmayalım. Çalışan kişilerin neredeyse yarısından fazlası asgari ücret kazanıyor. Asgari ücret zamlarıyla birlikte üst seviyelerde maaş olan kişilerinde maaşı artıyor neticede. Piyasada verimlilik arttıkça bu denli yüksek artışlar olması elbette doğaldır fakat ülkemizde böyle bir piyasa verimliliği olduğunu düşünmüyoruz. Enflasyon dizginlenmeden önce yapılan yüksek maaş artışları bir kısır döngüye yol açabilir. Özetle maaşların birden çok fazla artışı ile birlikte enflasyon tetiklenir, Enflasyon tetiklendikçe yeni maaş düzenlemelerinin gelmesi gerekir.

Yazar Hakkında

"Hayâl gücü bilgiden daha önemlidir. Çünkü bilgi sınırlıyken, hayâl gücü tüm dünyayı kapsar." Albert Einstein

Yorum Yap