Az bilinen bilim kurgu filmleri izlemek isteyenlere 15 Film tavsiyesi
 1. Ana Sayfa
 2. Dizi ve Film

Az bilinen bilim kurgu filmleri izlemek isteyenlere 15 Film tavsiyesi

0

Az bilinen bilim kurgu filmleri izlemek isteyenlere 15 Film tavsiyesi. Hepimizin bildigi gibi son dönemlerde ciddi bir yükseliş gösteren film türlerinden biri Bilimkurgu sineması. Dijital platformlarının, kullanıcılar tarafından izlemek istediği yıldızlarla çalışması hepimize birbirinden zevkli filmler izleme olanağı getiriyor. Bu yazımızda, sizlere, “Keşke daha önce keşfetseydim!” dedirtecek türden bilim kurgu filmlerini paylaşıyoruz.

Az bilinen bilim kurgu filmleri
Az bilinen bilim kurgu filmleri

Az bilinen bilim kurgu filmleri

 • Los cronocrímenes / Suç Zamanı (2007)
 • A Boy and His Dog / Çocuk ve Köpek (1975)
 • Westworld / Batı Dünyası (1973)
 • Screamers (1995)
 • Under the Skin / Derinin Altında (2013)
 • Casshern (2004)
 • Donnie Darko / Karanlık Yolculuk (2001)
 • Dark City / Gizemli Şehir (1998)
 • Chronicle / Doğaüstü (2012)
 • Sunshine / Gün Işığı (2007)
 • Enemy Mine / Düşmanım (1985)
 • The Ice Pirates (1984)
 • Total Recall / Gerçeğe Çağrı (1990)
 • Primer / Kapsül (2004)
 • Scanners (1981)

Westworld / Batı Dünyası (1973)

Fütüristik bir atmosferde geçen film, yetişkin temalı bir eğlence parkında zaman geçirmeye gelen konukların başlarını “arızalanan” robotlarla belaya sokmasını konu alıyor. Çok begenilen HBO’nun Jonathan Nolan ve eşi Lisa Joy imzalı bilim kurgu dizisi Westworld’ü çoğumuz biliyordur. Yine 70’lerden listemize konuk olan bu yapım diziye ilham olan orijinal film. Yönetmen koltuğunda Jurassic Park’ın da senaristlerinden olan Michael Crichton bulunuyor.

Under the Skin / Derinin Altında (2013):

Michel Faber’ın 2000 yılında yayımlanan romanından ilham alan filmin Başrollerini Scarlett Johansson ve Jeremy McWilliams’ın paylaşıyor. Under the Skin, Johansson’ın İskoçya’da erkekleri baştan çıkartarak avlayan bir kadını canlandırdığı yapımda, karakterin kendini keşif süreci hiç de beklenmeyen bir noktaya doğru yol alıyor.

Dark City / Gizemli Şehir (1998)

Gods of Egypt ve Mask of the Evil Apparition gibi yapımlarla tanınan Alex Proyas imzalı bir film izlemek istiyorsanız. Biraz daha 90’lara gitmemiz gerekiyor. Dark City filminde gizem biraz daha ağır basan kısım. bir adamın hatırlayamadığı bir karısı ve kimsenin uyanmadığı kâbus gibi bir dünyayı içeren geçmişini izleyicilere sunuyor. John Murdock adlı karakter, bir sabah oraya nasıl gittiğini bilmediği yabancı bir otelde uyanıyor ve vahşice işlenmiş bir cinayetin katili olarak arandığını fark etmesiyle film ilerliyor.

 A Boy and His Dog / Çocuk ve Köpek (1975)

Kıyamet sonrası bir dönemde geçen film, genç bir adamın telapatik bir bağla bağlı olduğu köpeğiyle birlikte hayatta kalma mücadelesini ele alıyor. Büyük bilim kurgu okurları Amerikalı yazar Harlan Ellison’ı mutlaka illaki biliyordur. Türün parlayışa geçtiği 60’lar ve 70’lerde önemli kitaplara imza atan Ellison’ın A Boy and His Dog kitabı ise aynı adla 1975’te L.Q. Jones tarafından beyaz perdeye kavuştu.

Total Recall / Gerçeğe Çağrı (1990)

Arnold Schwarzenegger, Sharon Stone ve Michael Ironside gib isimleri bir araya getiren filmde, düşleri gerçek anılara dönüştüren Recall adlı bir şirketten hizmet alan Douglas Quaid karakterinin hikâyesi anlatılıyor. Sıkıcı hayatından kurtulmak isteyen Quaid, kendisini bambaşka bir alternatifte görüyor.Philip K. Dick’in Blade Runner kitabından uyarlanan filmi herkes biliyordur, yinede en az onun kadar kült bir başka öyküsü olan We Can Remember It for You Wholesale’dan uyarlanan Total Recall filmi biraz geri planda kalmış durumda.

Screamers (1995)

Karşınızda başka Philip K. Dick uyarlaması sizlerle. Dick’in Second Variety hikâyesinden uyarlanan Screamers, izleyiciyi gezegenlerarası bir savaşın yaşandığı günleri anımsatıyor. Filmde barış anlaşmasını müzakere etmek için harap olmuş bir araziye giden bir komutanın; düşmanlarını öldürmek için tasarladıkları robotların “duyarlılık” kazandığını keşfetmesiyle içine düştüğü yaşam mücadelesi konu alınıyor. Bu film özellikle Star Wars hayranlarının beğenecegi bir yapım bizce.

 Sunshine / Gün Işığı (2007)

Filmde ölmekte olan Güneş’e bir grup astronottan oluşan ekibin Nükleer fisyon ile müdahale ederek Samanyolu Galaksisi’ni kurtarma çabası konu alınıyor. 127 Hours, 28 Days Later… ve Slumdog Millionaire ile tanınan Danny Boyle’ın nispeten az bilinen filmi Sunshine’da 2057 yılına gidiyoruz. Oyuncu kadrosunda Cillian Murphy, Rose Byrne ve Chris Evans var.

Los cronocrímenes / Suç Zamanı (2007)

Film Avrupa’daki birçok film festivalinden ödülle dönmesiyle dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştıç Bu bilim kurgu filminde İspanyol sinemasına konuk oluyoruz. Bilim kurgu, gerilim ve suç türlerindeki Los cronocrímenes listemizde bulunan başka bir film. Nacho Vigalondo imzalı yapım zaman makinesi aracılığıyla geçmişe giden ve orada kendisiyle karşılaşan birinin öyküsünü ele alıyor.

Chronicle / Doğaüstü (2012)

Capone, The Kill Point ve Fantastic Four gibi farklı türlerdeki yapımların senaryolarını yazan Josh Trank’ın ilk uzun metrajı Chronicle, üç liseli arkadaşın yeraltında inanılmaz bir keşfe karışıp süper güçler kazanmasıyla filme giriş yapılıyor. Hayatları yavaş yavaş kontrolden çıkan gençlerin karanlık taraflarıyla bağ kurma yolculuğu filmin konusu. Yapımın oyuncu kadrosunda Dane DeHaan, Alex Russell ve Michael B. Jordan gibi isimler var.

Netflix'te en çok izlenen diziler

Netflix’te en çok izlenen diziler 28 Kasım – 4 Aralık yazımıza gitmek için tıklayın.

Yazar Hakkında

"Hayâl gücü bilgiden daha önemlidir. Çünkü bilgi sınırlıyken, hayâl gücü tüm dünyayı kapsar." Albert Einstein

Yorum Yap