Barkan Türk robot askeri
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Barkan Türk robot askeri

0

Barkan Türk robot askeri Ülkemizde son yıllarda oldukça büyük yatırımlar yapılan Türk Savunma Sanayisi her geçen gün daha fazla gelişiyor. Hem Havada hem de karada insansız savaş araçları ülkemizde öncelik verilen konular arasında. Hali hazırda ülkemizde birden çok insansız kara aracı projeleri yürütülüyor fakat Barkan ilk füze atışı yapan araç olmayı başardı.

Milli Savunma Bakanlığı önderliğinde Türk savunma sanayi büyük yatırımlar yaparak adından sıklıkla söz ettirmeye devam ediyor. Özellikle insansız savaş araçları kapsamında yürütülen projeler arasında bulunan İnsansız hava araçlarına ek olarak insansız kara araçları üzerinde de Türkiye oldukça büyük adımlar atıyor. Barkan, yürütülen bu projeler arasında güdümlü füze atışı yapan ilk insansız kara aracı olmayı başardı. Mini füze sistemi ola Mete ile Barkan ilk atışını başarıyla yaptı.

Barkan, operasyon maliyetlerinin düşürülmesi başta olmak üzere, kayıpların önlenmesi, operasyon başarısının yükseltilmesi bir çok önemli alanda saha personeline yardımcı olması için Havelsan tarafından geliştirildi. Bu projeler arasında modüler tasarımı yönünde Barkan çok farklı ve faydalı yük ile donatılmasını onu projeler arasında önemli bir yere taşıyor.

Barkan Türk robot askeri
Barkan Türk robot askeri

Barkan Türk robot askeri

Geçtiğimiz zamanlarda Barkan ilk lazer güdümlü füzesini ateşlemiş ve hedefi başarıyla vurmayı başarmıştı. Roketsan tarafından geliştirilen lazer güdümlü mini füze sistemi olan Mete Yapılan testte kullanıldı. “Robot asker” olarak bilinen Barkan, bu testte güdümlü füze atışı yapan Türkiye’nin ilk insansız kara aracı olmayı başardı.

İlk olarak Havelsan Barkan’ı 7,62 milimetre Sarp-L silah sistemi ile görev almak üzere tasarladıklarını belirtmişti. İlk yapılan tasarımlarda Barkan’ın robotik kol sistemi, keşif-gözetleme görevleri için 3 metre mast sistemi ve yaralı taşıma gibi özellikler bulunuyordu. Tüm bu gelişmeler sonrasında ise ürün geliştirilerek Barkan 2 adını alarak güncellendi ve çeşitli platformlara uygun olarak tasarlandı.

2023 yılında Milli Muharip Uçak ilk uçuşunu gerçekleştirecek. Yazıyı görüntülemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Havelsan Kapgan

Havelsan Kapgan
Havelsan Kapgan

Türk Savunma Sanayi her geçen gün projelerine bir yenisini ekliyor. İnsansız savaş araçları içerisinde sadece Hava Araçları değil aynı zamanda bir çok kara aracı projeleride bu konuda gündeme geliyor. 2023 yılının ilk yarısında çok daha fazla gelişmiş ağır sınıf insansız kara aracı Kapgan’ın da Havelsan tarafından testlerini yapılması beklenen gelişmeler arasında.


25 km/s azami hızı, 1400 kg ağrılığı, 8 saat görev süresi ve 7.62 mm / 40 mm Bomba Atar sistemlerine sahip olan Kapgan Türk Savunma Sanayisinin göz bebekleri arasında. Kapgan’ın yanı sıra Havelsan Barkan ise 500 kg ağırlık, 8 saat görev süresi ve 7.62 mm / 40 mm Bomba Atar sistemleriyle ülkemize hizmet verecek.

Kaynak: https://www.havelsan.com.tr/sektorler/egitim-ve-simulasyon/robotik-ve-otonom-sistemler/havelsan-barkan
https://www.havelsan.com.tr/sektorler/egitim-ve-simulasyon/robotik-ve-otonom-sistemler/barkan-2
https://www.havelsan.com.tr/sektorler/egitim-ve-simulasyon/robotik-ve-otonom-sistemler/kapgan

Yazar Hakkında

"Hayâl gücü bilgiden daha önemlidir. Çünkü bilgi sınırlıyken, hayâl gücü tüm dünyayı kapsar." Albert Einstein

Yorum Yap