Boyun Sağlığı, Boyun sağlığı için ne yapmalı? Boyun sağlığı için nasıl yatmalı?
 1. Ana Sayfa
 2. Sağlık

Boyun Sağlığı, Boyun sağlığı için ne yapmalı? Boyun sağlığı için nasıl yatmalı?

0

Boyun Sağlığı, Boyun sağlığı için ne yapmalı? Boyun sağlığı için nasıl yatmalı?

Öncelikle baş ile vücut arasındaki bağlantıyı sağlayan boynumuzu tanıyalım. Alt çene kemiği ile köprücük kemiği arasında bulunur. Çok fonksiyonlu karmaşık bir yapıdır. 7 boyun omurundan oluşur. Boyun omurgası içerisinden omurilik geçmesi sebebiyle son derece önemli ve sağlığına özen gösterilmesi gereken bir yapıdır. Beyine ve başa kan akışı için kanallar sağlar. Tiroid bezi, paratiroid bezi, nefes borusu, yemek borusu gibi yapıları içerir.

Boyun Sağlığı, Boyun sağlığı için ne yapmalı? Boyun sağlığı için nasıl yatmalı?
Boyun Sağlığı, Boyun sağlığı için ne yapmalı? Boyun sağlığı için nasıl yatmalı?
 • Hayati fonksiyonlara sahip yapılar içerir.
 • Başı destekler ve hareket kabiliyeti sağlar.
 • Beyinden gelen sinir sinyallerini vücuda iletir.
 • Omurgayı destekler.

En çok karşılaşılan boyun rahatsızlıkları

Boyun Fıtığı (Servikal Disk Hernisi)

Travma, zorlama, kaza ya da yaşlanma gibi sebeplerle diskin merkezi su içeriğini kaybedebilir disk görevini eskisi kadar iyi yapamaz hale gelebilir. Boyun disklerinde meydana gelen bozulmalar sonucunda diskin merkezi dış tabakadaki bir yırtıktan çıkarak boyun fıtığına neden olur ve omurilik ve sinirlere baskı yapar.

 Boyun Fıtığı
 Boyun Fıtığı

 Boyun Kireçlenmesi (Servikal Spondiloz-Servikal Artroz)

Boyundaki faset eklemlerde ve disklerde meydana gelen aşınma ve yıpranma ile başlar, eklem içi sıvısının azalmasıyla eklem esnekliğini kaybeder ve dejenerasyona uğrar  iki omur arasında disk çökerek omurilik kanalına doğru taşar. Bu çökmeyle birlikte birbirine yaklaşan omurlarda kemik çıkıntılar oluşur. Zamanla sinirlerin bulunduğu kanalların daralmasına da neden olur. (Servikal myelopati)

 Boyun Kireçlenmesi
 Boyun Kireçlenmesi

Boyun Fıtığı belirtileri ve Boyun Kireçlenmesi belirtileri nelerdir?

 •  Boyun fıtığı ve kireçlenmesinin en önemli belirtisi ağrı ve hareket kısıtlığıdır. Baş – boyun ağrısı, kolda güçsüzlük, boyunda tutukluk, kola yayılan ağrı, ellerde zayıflık ve baş dönmesi gibi neden olabilir. Tedaviye gerekli önem verilmezse boyunun hareket kabiliyeti yüksek seviyelerde düşecektir.

 Boyun Düzleşmesi (Servikal Lordoz Düzleşmesi)

Servikal Lordoz boyun omurlarının normal kıvrımını ifade eder. Bu kıvrımın düzleşmesi hatta daha ciddi vakalarda ters yöne doğru kıvrılması (servikal kifoz) gerçekleşebilir. Doğuştan gelen bozukluk sebebiyle olabileceği gibi bireyin davranışları da boyun düzleşmesine sebep olabilir. Boyun ve el parmaklarında kas ağrıları-sertlik, omuz ve sırt ağrısı, hareket kabiliyetinde azalma, baş ağrısı, kas zayıflığı, koordinasyon sorunları gibi belirtilere yol açabilir.

Günde Kaç Öğün Yemek Sağlıklı? yazımıza gitmek için tıklayın.

Boyun tutulması

 Boyun kaslarının aşırı kullanımı, gerilmesi, zorlanması gibi durumlara bağlı olarak boyundaki kaslar aşırı gergin hale gelir ve boyun hareketlerinin kısıtlanmasına neden olur. Uygun olmayan pozisyonda uyumak, travmalar, ani hareket, boynun uzun süre anormal pozisyonda kalması, stres ve kaygı boyun tutulmasına yol açabilir.

Boyun tutulması
Boyun tutulması

Boyun sağlığı için ne yapmalı? Boyun sağlığını korumak için dikkat edilmesi gerekenler

 • Düzenli egzersiz yapmak
 • Kilo kontrolünü sağlamak
 • Ani boyun hareketlerinden kaçınmak
 • Otururken sırtınızı düz tutun ve yaslanın.
 • Ağır cisimleri kaldırmayın, çekmeyin ve itmeyin.
 • Uzun süre anormal pozisyonda kalmamak
 • Dik durmaya özen göstermek
 • Telefon kullanırken telefonu baş hizasında tutmak

 Çalışma koşullarınız dikkat etmeniz gereken durumlara engel oluyorsa birkaç düzenleme ile boynunuza katkı sağlayabilirsiniz. Uzun süre bilgisayar başında kalmanız gerekiyorsa ekran göz seviyesinde veya çok hafif altında olsun. Boynunuzun sürekli öne eğik ve aynı pozisyonda kalmamasına dikkat edin. Çalışma aralarınızda ara ara esnetme ve germe egzersizleri yapabilirsiniz. 

Boyun sağlığı için nasıl yatmalı?

 • Boynunuzu destekleyecek doğru yükseklikte yastık ile uyumak.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap