Daron Acemoğlu kimdir ?
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Daron Acemoğlu kimdir ?

0

Daron Acemoğlu kimdir

Daron Acemoğlu, 1993 yılından beri Massachusetts Teknoloji Enstitüsünde (MIT) iktisat profesörüdür. Siyasal ekonomi, ekonomik kalkınma, ekonomik büyüme, gelir ve ücret dengesi eşitsizliği konularında çalışmalar yapar. Siyaset bilimci James A. Robinson’la birlikte yazdığı Diktatörlük ve Demokrasinin Ekonomik Kökenleri (2006) ve Ulusların Düşüşü: Güç, Refah ve Yoksulluğun Kökenleri (2012) adlı eserleri çok sayıda ödüle değer görülmüştür. 2021 yılı itibarıyla IDEAS/RePEc araştırma veri tabanına göre, dünyadaki en çok alıntı yapılan ilk 10 ekonomist arasındadır. Kaynak: Wikipedia

Daron Acemoğlu kimdir
Daron Acemoğlu kimdir

1967 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Daron Acemoğlu ABD’deki Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde (MIT) 1993 yılından beri ders veriyor. 1986’da Galatasaray Lisesinden mezun olan Prof. Dr. Daron Acemoğlu İlköğrenimini İstanbul Kadıköy’deki Aramyan Uncuyan Ermeni İlkokulu’nda tamamladı. İngiltere’nin York Üniversitesi’nde Lisans eğitimini tamamladı. London School of Economist okulunda öğretmenlik yapmıştır.  2000 yılında ise profesörlük ünvanını elde etti.

Profesör unvanını aldıktan sonra 2 defa Nobel İktisat alanında aday olarak gösterildi. T.C Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük ödülü 2013 yılında sosyal bilimler dalında verildi.

Oyun ve optimizasyon teorisi üzerine yaptığı araştırmalarıyla tanınan Asuman Özdağlar ile evlidir ve çiftin iki erkek çocuğu vardır. 

Özgür Demirtaş öve öve bitiremedi

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Buğün açıkladığı ‘Kalkınma Planı’nı hazırlayan kadronun içinde dünyaca ünlü Türk ekonomist Daron Acemoğlu da yer alıyor. Doran Acemoğlu’na ünlü ekonomist Özgür Demirtaş’tan övgü dolu sözlerde arka arkaya gelmişti. Özgür Demirtaş;”Daron Acemoğlu’nu kim yanına çekerse doğru yapmıştır, mükemmel yapmıştır” diyen Özgür Demirtaş, “Prof Dr. Daron Acemoğlu’na kim danışmamışsa yanlış yoldadır. Helal olsun. Türkiye için çok sevindim” diyerek sosyal medya hesabından paylaşımda bulunmuştu.

Özgür demirtaş twitter
Özgür Demirtaş twitter
Nikola Tesla

Nikola Tesla Kimdir? Tesla Hakkındaki Mitler ve Gerçekler yazımız için tıklayın.

Yazar Hakkında

"Hayâl gücü bilgiden daha önemlidir. Çünkü bilgi sınırlıyken, hayâl gücü tüm dünyayı kapsar." Albert Einstein

Yorum Yap