Dünyanın En Zengin İnsanı Tekrar Elon Musk oldu 2022
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Dünyanın En Zengin İnsanı Tekrar Elon Musk oldu 2022

0

Dünyanın En Zengin İnsanı Tekrar Elon Musk oldu. BloombergHT’nin Forbes’a dayandırdığı haberine göre Tesla’nın CEO’su Elon Musk dünyanın en zengin kişisi unvanını kısa süreliğine Louis Vuitton’ın çatı şirketi LVMH’nin CEO’su Bernard Arnault’a kaptırmıştı. Ünlü milyarder birinciliği kaptırdıktan yarım saat sonra yarım saat bile geçmeden tekrar ilk sıraya yerleşti.

Gelen haberlere göre Fransız iş insanı Bernard Arnault’nun, Elon Musk’ı geçerek dünyanın en zengin insanı olduğunu açıklamaları geldi. Yapılan bu açıklamadan 20 dakika sonra Elon Musk, Bernard Arnault’dan unvanını tekrar aldı.

Dünyanın En Zengin insanı
Dünyanın En Zengin insanı

Dünyanın En Zengin İnsanları Kim? yazımızda listenin geri kalanını görmek için tıklayın.

Elon Musk
Elon Musk

Tesla’nın CEO’su Elon Musk’ın sahibi olduğu dünyanın en zengin kişisi unvanı, elektrikli otomobil üreticisindeki hisselerinde bulunan değerlerde yaşanan düşüş ve Twitter’ı satın almak için yaptığı 44 milyar dolarlık yatırımdan sonra. Çarşamba günü kısa süreliğine Louis Vuitton’ın çatı şirketi LVMH’nin CEO’su Bernard Arnault’a devredildi.

Arnault ve ailesi 185,3 milyar dolarlık servetleriyle kısa süreliğine bu unvanı almış olsa bile kısa bir süre sonra tekrar ikinci sıradaki yerini aldı.

Bernard Arnault Kimdir

Bernard Arnault Kimdir
Bernard Arnault Kimdir

Bernard Arnault  05 Mart 1949 doğum tarihli  Fransa’lı İş adamı, Üst düzey yönetici .

Bernard Arnault kimdir, Dünyaca ünlü bir vergi rekortmeni ve başarılı bir işadamı. LVMH (Louis Vuitton Moët Hennessy), Christian Dior SA. Arnault şirketlerin başkanı ve CEO olarak görev yapmaktadır.

Bernard Arnault, 5 Mart 1949 tarihinde Roubaix, Fransa‘da doğan üst düzey bi yöneticidir. Tam adı Bernard Jean Étienne Arnault’dur. Babası iş adamı Jean Leon Arnault’dur. Maxence Van Der Meersch Lisesi’ni bitirdikten sonra dünyaca ünlü École Polytechnique adlı üniversitede mühendislik okumuş olup. 1971‘de mezun oldu. Mühendislik öğrenimi gören Arnault, babasının inşaat şirketini ve orta karar bir serveti yönetmesi beklenirken, o bambaşka bir kulvara doğru yönünü çizdi.  Yaptığı uzun uğraşlar sonunda babasını 1976 yılında ikna ederek şirketin odak noktasını değiştirmeye ikna etti , şirket hızla gelişen bir sektör olan emlak alanına ilk adımlarını attı.

Alınan yeni kararlarla şirketin inşaat sektöründeki tüm mal varlıklarını satışa çıkarmaya başladı. Bu satıştan elde edilen 40 milyon Fransız frangı ile o zaman hızla gelişen bir sektör olan emlak alanına doğru hızlı girişimleri başladı. Şirket Sonradan isim değişerek Ferinel adını aldı. Yapılan bu atılımlardan üç yıl sonra CEO oldu, 1979‘da ise babasının yerini alarak şirketin yönetim kurulu başkanlığı koltuğuna oturdu.

1981‘de Fransa‘da sosyalistler iktidara gelince işler kendisi için pek de iyi gitmedi, bu sebeple Arnault ve ailesi ABD‘ye taşınmak zorunda kaldılar. Florida eyaletinin Palm Beach şehrinde lüks siteler inşa ederek emlak eşlerinin resmen ABD‘ye taşımış oldu. Arnault Boussac Saint-Frères adlı büyük tekstil firması iflas edince bunu oldukça kârlı bir fırsat olarak değerlendirdi.

Christian Dior‘un tasarım ofisini ve dikimhanesini de bünyesinde barından Boussac Saint-Frères tam bir tekstil imparatorluğu olarak adlandırılabilirdi. Arnault, Lazard Fréres adlı yatırım firmasının idari ortağı Antoine Bernheim ile iş birliği yaparak gerekli finansmanı sağladı ve Boussac’ı bünyesine katmayı başardı. Bu iş 80 milyon dolara mal olsa bile, bu işlem için Arnault 15 milyon dolar yatırımda bulundu, geri kalan 65 milyon doları ise Bernheim tarafından karşılandı. Christian Dior‘u ve Le Bon Marché alışveriş merkezini elinde tutan Arnault 1985’te ise Dior’un CEO koltuğuna oturdu.

Arnault yavaş yavaş birçok farklı şirketi satın almayı sürdürdü. Son derece prestijli bir marka olan Christian Dior‘u ve Le Bon Marché alışveriş merkezinin yeni sahibiydi artık. 1987 yılında Louis Vuitton ile Moët Hennessy birleşince yeni şirketin adı LVMH olarak karar kılındı. LVMH’yi dünyanın en büyük lüks ürün satan şirketlerden biri haline getirlmesi konusunda oldukça başarılı olundu.

Daha sonra Guerlain (1994), Loewe (1996), Marc Jacobs (1997), Sephora (1997) ve Thomas Pink (1999) gibi önemli firmalarıda kendi bünyesine katmayı başardı.

Bernard Arnault aralarında Christian DiorLouis VuittonSephoraHennessyDom PerignonFendiDonna KaranGivenchyZenithMoet et ChandonGuerlain ve TAG Heuer gibi markaların olduğu 60’a yakın markanın sahibi olarak dünyanın en zengin insanları arasında.

Bernard Arnault ünlü bir sanat koleksiyoncusu olup Pablo PicassoYves KleinHenry Moore ve Andy Warhol gibi meşhur sanatçıların çeşitli tablolarını satın alarak bir süre dünya gündemindeki haberlere konu olmuştur.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

"Hayâl gücü bilgiden daha önemlidir. Çünkü bilgi sınırlıyken, hayâl gücü tüm dünyayı kapsar." Albert Einstein

Yorum Yap