Dünyayı Değiştiren Adam – James Clerk Maxwell
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim ve Gezegenler

Dünyayı Değiştiren Adam – James Clerk Maxwell

0

James Clerk Maxwell, bilimsel çalışmalarıyla bilim dünyasına birçok katkı sağlamış İskoç fizikçi ve matematikçi. Elektromanyetik çalışmaları ‘Fizikte ikinci büyük birleşme’ olarak isimlendirilir. (Birinci Newton’a ait) Daha öncesinde birbirinden bağımsız ve ilişkisiz olarak görülen elektrik ve manyetiğin bağlantısını Maxwell denklemleriyle ispatlanması birçok alanda çığır açmıştır. Einstein’in ofisine fotoğrafını asacak kadar hayran olduğu Maxwell için söylediği o söz ile başlayalım.

 “Maxwell’den beri fiziksel gerçeklilik birbirini takip eden alanlar ile ifade edilir. Gerçeklik algısındaki bu değişim Newton’dan beri görülmüş en devrimsel çıkarımdır.“

–      Albert Einstein

Dünyayı Değiştiren Adam – James Clerk Maxwell

Dünyayı Değiştiren Adam – James Clerk Maxwell
Dünyayı Değiştiren Adam – James Clerk Maxwell

 

Maxwell, elektromanyetik alan ve dalga kavramlarını geliştirerek fiziksel gerçeklik kavramındaki büyük değişimin ilk ve en önemli adımını attı. Maxwell’den sonra fiziksel gerçeklik, kısmi diferansiyel denklemlerle ifade edilen sürekli alanlarla temsil edilen bir olgu olarak da tasarlanmaya başladı.

 Elektromanyetik dalga kavramını geliştiren ve ışığın da bir elektromanyetik dalga olduğunu ispatlayan Maxwell, alan denklemlerini, Faraday’ın elektrik ve manyetik kuvvet çizgileri gözlemlerine dayandırıyordu. Kendisi de bu konu hakkında Faraday’ın fiziksel düşüncelerini matematiksel bir yapıya dönüştürdüğünü belirtmiştir.

Bu denklemler, Einstein’ın geliştirdiği özel görelilik kuramına temel oluşturmuş ve kuantum kuramının geliştirilmesine katkı sağlamıştır.

James Clerk Maxwell Kimdir? - Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları
James Clerk Maxwell Kimdir? – Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları


“Özel görelilik kuramının çıkış noktası Maxwell’in elektromanyetik alan denklemleridir.”

–      Albert Einstein


Elektromanyetik  modeli birleştirdiği çalışması fizikteki en önemli gelişmelerden biri olarak kabul edilen Maxwell ayrıca gazların kinetik teorisini istatistiksel olarak açıklayan Maxwell dagılımı’nı geliştirmiştir.

Bu iki buluş modern fizikte yeni bir çağ başlatmaya neden olmuştur. Ayrıca nesiller boyu bilimin yuvası olacak Cavendish Laboratuvarı’nın tasarlanmasına katkıları ve kurucu direktörü olması, böylece elektron ve DNA’nın keşfine yol açması, renk görme sisteminin nasıl çalıştığını göstermesi ve ilk renkli fotoğrafı çekmesi, istatiksel yöntemleri fiziğe uyarlaması ve dahası gibi çalışmalara katkı sağlamış ve bilim dünyasında önemli bir yer edinmiştir.,

Bilimin Öncüleri: James Clerk Maxwell (1831 -1879) | Bilim ve Gelecek
Bilimin Öncüleri: James Clerk Maxwell (1831 -1879) | Bilim ve Gelecek


Maxwell, kısa süren bir hastalığın ardından 5 Kasım 1879’da henüz 48 yaşındayken öldü. İskoçya’da Parton adlı köyde küçük bir kilisenin avlusuna gösterişsizce defnedildi.

Nikola Tesla Kimdir? Tesla Hakkındaki Mitler ve Gerçekler yazımıza gitmek için tıklayın.

Yazar Hakkında

Yorum Yap