e-Devlet’in en çok kullanılan uygulamaları!
  1. Ana Sayfa
  2. İnternet

e-Devlet’in en çok kullanılan uygulamaları!

0

Günümüzde çoğu işlemimizi basitçe yapabileceğimiz e-devlet uygulamasında en fazla kullanılan uygulamaları sizin listeledik.

Sosyal Güvenlik Kurumu

e-Devlet Sosyal güvenlik kurumuna tıkladığınızda Çalışma hayatınızla ilgili birçok bilgiye saniyeler içinde ulaşabilirsiniz.
Örnek vermemiz gerekirse; Kaç gündür çalıştığınız, ne zaman emekli olacağınız, Sgk borçlarınızı yapılandırmak isterseniz ve bütün sgk hizmet dökümanlarına e-devlet uygulamasının bu kısmından ögrenebilirsiniz.

e-Devlet Üzerinden Gelir İdaresi Başkanlığı

Bu sekmede isminden anlaşıldığı üzere neredeyse bütün gelir ve vergi işlemlerinizi sorgulabilirsiniz. Vergi borcunuz varsa ne kadar? Ögrenim kredisisi vb sorgulamalar için e-Devlet Üzerinden Gelir İdaresi Başkanlığı‘na tıklayabilirsiniz.

e-Devlet Kapısı Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı

Ülkemizde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından vatandaşa bir çok yardım ödemesi yapılmakta.
Örnek verecek olursak Sosyal yardım hizmetlerine başvurular, Doğum yardımı başvuruları, Engelli evde bakımı başvuruları gibi birçok başvuruyu e-Devlet Kapısı üzerinden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tıklamanız yeterli.

e-Devlet Kapısı Üzerinden Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu

e-Devlet uygulamasının bize sunduğu diğer kolaylıklardan biride kuşkusuz Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu. Buradan Adınıza kayıtlı bütün mobil aboneliklerinize, Abonelik borçlarınıza isterseniz Abonelik Fesih başvurusuna kadar çoğu uygulamaya erişebilirsiniz Ayrıca telefon imei’leri de e-devlet uygulamasının bu kısmından erişilebilmekte.

e-Devlet Üzerinden Adalet Bakanlığı

e-Devlet bu kısmında Adli sicil kaydı sorgulayabilir, Adınıza açılmış herhangi bir davanın olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Yazar Hakkında

"Hayâl gücü bilgiden daha önemlidir. Çünkü bilgi sınırlıyken, hayâl gücü tüm dünyayı kapsar." Albert Einstein

Yorum Yap