1. Anasayfa
 2. Haberler

E-ticaret yeni düzenleme Resmi Gazete’de yayımlandı

E-ticaret yeni düzenleme Resmi Gazete’de yayımlandı
E-ticaret yeni düzenleme Resmi Gazete'de yayımlandı

E-ticaret yeni düzenleme Resmi Gazete’de yayımlandı. Resmi Gazete’de yayımlanan yeni düzenlemelere göre bazı kısıtlamalar getirilmiş gibi.

Yayımlanan yeni düzenleme ile e-ticaret pazaryerlerine yönelik pek çok değişiklik bulunuyor. E-ticaret düzenlemesi geçtiğimiz yaz ayları içerisinde TBMM’de kabul edilmişti. Merakla beklenen yeni düzenleme Resmi Gazete’de yayımlandı. E-ticaret pazaryerlerine çeşitli kısıtlamalar getiriliyor gibi.

Yapılan düzenleme ile e-ticaret pazaryerlerinin tekelleşmesinin önüne geçilmesi ve rekabetin artırılması hedefleniyor. Resmi Gazete’de yayımlana E-ticaret yeni düzenleme ile birlikte e-ticaret pazaryerlerine Ticaret Bakanlığı’ndan lisans alma zorunluluğu ekleniyor. E-ticaret pazaryerinin net işlem hacmi arttıkça faaliyet alanlarına, reklam bütçelerine ve indirim bütçelerine kısıtlamalar getirilecek.

E-ticaret yeni düzenleme Resmi Gazete'de yayımlandı
E-ticaret yeni düzenleme Resmi Gazete’de yayımlandı

Yeni düzenleme ile Ticaret Bakanlığı satışlardan pay sahibi oluyor

E-ticaret yeni düzenleme ile Ticaret Bakanlığı, e-ticaret Pazar yerlerinin bir yıllık net işlem hacimlerinden belirli bir pay alarak bu parayı KOBİ’leri desteklemek amacıyla kullanmayı hedefliyor. Senelik işlem hacmi, 1 yılda 30 milyar ile 60 milyar TL arasındaysa, 30 milyarı aşan kısmın yüzde 1’i, 60 ila 75 milyar TL arasındaysa, yüzde 1’e ilave olarak 60 milyarı aşan kısmı için yüzde 5’i, 75 milyar TL’nin üzerindeyse aşan kısım için yüzde 30’u oranında Elektronik Ticaret Payı tahsil edileceği bilgisi verildi. Belirtilen bu tutarlar TÜİK’in açıkladığı TÜFE’ye göre artış gösterecek. Cumhurbaşkanı bu tutarları dörtte birine kadar artırmaya veya azaltmaya yetkili kişi.

E-ticaret pazaryerlerinde indirim bütçesi 

Yayımlanan bu yeni düzenleme ile yıllık net işlem hacmi 30 milyar TL’ye kadar olan e-ticaret pazaryerlerinde işlem hacminin yüzde 2’sine kadar, 30 milyar TL’nin üzerinde olan e-ticaret pazaryerlerinde işlem hacminin binde üçüne kadar indirim bütçesi kullanılabilecek olması bilgileri yer alıyor

Belirtilen yeni düzenlemede reklam harcamalarında; senelik net işlem hacminin 30 milyar TL’nin altında olanlar kullanıcıların, işlem hacminin binde 15’inden fazla reklam harcamasına izin verilmeyecek olacağı belirtiliyor. Senelik işlem hacmi 30-60 milyar TL arasındaysa 30 milyarın aşan kısmının binde 10’una kadar, 60 milyarı aşan kısmın ise binde 5’ine kadar reklam harcamasına izin verilecek olması yayımlanan ilgiler arasında.

Kargo hizmetlerine sınırlama geliyor

E-ticaret yeni düzenleme ile birlikte mal ve hizmet satışı tek siteden yapılamayacak. Buna göre mal satışı düzenleyen e-ticaret pazaryerleri, aynı site ve aynı platform üzerinden eğitim, turizm, sanat, spor, eğlence, otomotiv, gayrimenkul sektörlerine yönelik aracılık hizmeti sunamayacak.
Yeni düzenleme ile birlikte gelen yenilikler arasında senelik net işlem hacmi 60 milyar liranın üzerindeki e-ticaret pazaryerleri kredi verme, kredili ödeme ve elektronik para işlemleri yürütemeyecek olması da yer alıyor. Bildiğiniz üzere Trendyol bu düzenleme sebebi ile geçtiğimiz aylarda Trendyol Cüzdan hizmetini kapattı. Bunlarla birlikte hepsiPay gibi hizmetler de son buluyor.

Bu düzenlemeler ile E-ticaret pazaryerlerinin kendi markası altında sunduğu kargo hizmetlerine sınırlama getiriliyor. E-ticaret pazar yerindeki satışlar haricinde kargo hizmeti sunamayacak kararı getirildi. E-ticaret pazar yerleri kendi platformundaki satışlarda kendi kargo hizmetini kullanabilecek.

Resmi Gazete’te yayımlanan yönetmelik; https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2022/12/20221229-5.htm

 • 0
  alk_lad_m
  Alkışladım
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

"Hayâl gücü bilgiden daha önemlidir. Çünkü bilgi sınırlıyken, hayâl gücü tüm dünyayı kapsar." Albert Einstein

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir