Elektrikli arabalar için Yeni yöntem devrim yaratabilir!
  1. Ana Sayfa
  2. Otomobil

Elektrikli arabalar için Yeni yöntem devrim yaratabilir!

0

Elektrikli arabalar için Yeni yöntem devrim yaratabilir! Şarj kapasitesini kaybetmeyen batarya keşfedildi. Elektrikli arabalar için yüzlerce şarj döngüsünden sonra bile herhangi bir kapasite kaybetmeyen yeni nesil piller yapmanın bir yolunu keşfetmek için Bilim insanları her geçen gün yeni çalışmalar üretmeye devam ediyorlar. Yeni yöntem devrim yaratacak bir ses getirebilir.

Elektrikli arabalar
Elektrikli arabalar

Geleneksel arabaları daha çevre dostu bir alternatifle değiştirmek için en iyi seçenek olarak Elektrikli arabalar karşımıza çıkıyor. Elektrikli arabalar ve diğer elektrikli araçlar hem dayanıklılık hem de maliyet açısından yeterli olmayan lityum iyon bataryalarla hizvet veriyorlar. Fakat bu durum heran değişebilir.

Geleneksel lityum iyon piller, şarj/deşarj işlemi sırasında içinde lityum iyonlarının aktığı bir sıvı elektrolit içerirken, katı hal pillerde ise tamamen katı malzemeler ön plana çıkar. Piller delindiğinde zehirli sıvılar saçmayacağından, çalışma güvenliğinde büyük bir iyileştirmenin yanı sıra, katı hal piller aynı zamanda çok daha hızlı şarj edilme imkanıda sunmuş olurlar.
Avustralya’daki New South Wales Üniversitesi’nden (UNSW) ve Japonya’daki Yokohama Ulusal Üniversitesi’nden uluslararası bir araştırma ekibi, yüzlerce şarj döngüsünden sonra bile herhangi bir kapasite kaybetmeyen yeni nesil katı hal piller yapmanın bir yöntemini keşfettiklerine dair haberler yayılmaya başladı bile.

Katı hal piller devrim olabilir

Şu ana kadar her ne kadar devrim olarak görülüyor olsalar bile katı hal pillerin dayanıklılıklarını sınırlayan çözülmemiş bir sorun mevcuttu. Temelinde bir dayanıklılık sorunu vardı, şimdiye kadar tabi. Elektrotlarına lityum iyonları eklendiğinde veya elektrotlardan çıkarıldığında, malzemenin kristal yapısı değişerek elektrotun genleşmesine veya büzülmesine sebep oluyordu.

Optimize edilmiş lityum titanat ve lityum vanadyum dioksitten oluşan bu malzeme sayesinde katı hal pillerin dayanıklılık sorununu çözdügü belirtiliyor. Katı hal pillerde daha önce görülmemiş kararlılığa sahip yeni bir tür pozitif elektrot malzemesinin Bilim insanları tarafından keşfedildigine dair bilgiler gelmekte .

DS 7 Crossback 2022 Özellikleri

DS 7 Crossback 2022 Fiyatı ve özellikleri yazımıza gitmek için tıklayın.

Pillet Kapasite kaybı yaşamıyor

Prof. Sharma “400 döngünün üzerinde kapasite azalmasının olmaması, katmanlı malzemelere sahip geleneksel tamamen katı hal hücreleri için rapor edilenlerle karşılaştırıldığında bu malzemenin üstün performansını açıkça gösteriyor. Bu bulgu, pil maliyetlerini önemli ölçüde azaltabilir. Pratik yüksek performanslı katı hal pillerinin geliştirilmesi, gelişmiş elektrikli araçların ortaya konmasının önünü açabilir” açıklamasını yaparak konu hakkında bilgiler verdi.

Yeni malzemenin eklendiği katı hal pili üzerinde yapılan testler sonunda 400 şarj döngüsü soncunda pilin mevcut 300 mAh kapasitesinden kayıp yaşamadığı ortaya çıkmış durumda.

Prof. Yabuuchi, “Uzun ömürlü ve yüksek performanslı katı hal pillerin geliştirilmesi, elektrikli araçların bazı temel sorunlarını çözebilir” düşüncesinde. Yapılan açıklamalara göre Araştırma ekibi tam testler tamamlandığında ve ürün elektrikli arabalara girdiğinde şarj işlemi 5 dakikadan kısa sürecek bilgilerini veriyor.

Kaynak:

https://www.eurekalert.org/news-releases/973650
https://www.nature.com/articles/s41563-022-01421-z

Yazar Hakkında

"Hayâl gücü bilgiden daha önemlidir. Çünkü bilgi sınırlıyken, hayâl gücü tüm dünyayı kapsar." Albert Einstein

Yorum Yap