En iyi Türk filmleri – imdb en yüksek puan alan Türk filmleri 2022
  1. Ana Sayfa
  2. Dizi ve Film

En iyi Türk filmleri – imdb en yüksek puan alan Türk filmleri 2022

0

En iyi Türk filmleri – imdb en yüksek puan alan Türk filmleri 2022
Türk sineması neredeyse 100 yıla yakın bir tarihe sahip. Fuat Uzkınay tarafından 1914 yılında çekilen Ayastefanos’taki Rus Abidesi’nin Yıkılışı’na kadar uzanıyor Türk Sinema tarihi. Türk sinemasının ilk konulu filmi ise Hürriyet Gazetesi’nin kurucusu olan Sedat Simavi tarafından çekilmiş olan 1917 tarihli Casus filmi olarak karşımıza çıkıyor. Bu yazımızda IMDb’de en yüksek oyu almış olan, en iyi Türk filmlerini listeliyoruz.

En iyi Türk filmleri - imdb en yüksek puan alan Türk filmleri 2022
En iyi Türk filmleri – imdb en yüksek puan alan Türk filmleri 2022

En iyi Türk filmleri – imdb en yüksek puan alan Türk filmleri

Dağ 2 – IMDb puanı: 8.7

Dağ 2
Dağ 2

Dağ 2’de teröristlerin elinden kurtulmayı başaran iki arkadaş Oğuz ve Bekir’in Özel Kuvvetler Timi’ne katılmasıyla başlar. Özel Kuvvetler 8. Muharebe Arama Kurtarma Timi’ne katılan Oğuz ve Bekir Tim ile birlikte yeni görevleri için yola koyulurlar. Timin özel görevi Kuzey Irak’ta terör örgütü tarafından kaçırılan gazeteci Ceyda Balaban’ı sağ salim eve geri getirmek.

Muharebe Arama Kurtarma Timi karşısında acımasız coğrafyada birbiriyle çatışan birden fazla düşman unsuru bulunmakta. Tim’in işleri bu sefer hiç olmadığı kadar zor görünüyor. Dağ 2 filmi 2 ödüle ve 2 adaylığa sahip.

Ayla IMDb puanı: 8.4

Ayla
Ayla

Kore Savaşı’nda yaşanan gerçek ve çok dramatik bir hikayeyi ekranlarda. 1950 yılında savaşta yer alan Süleyman Astsubay savaş meydanında küçük bir kız bulması ile olaylar silsilesi başlar. Ayla, 5 yaşında ailesiz kalan bu kız nereye gideceğini bilmeyen masum bir çocuktur.

Süleyman Astsubay kızı yanına alır ve Ayla ismini layık görür. Çok sürmeden baba-kız gibi olurlar Ayla ve Süleyman Astsubay. 15 ay bittiğinde sonunda birliğin Türkiye’ye geri dönme kararı gelir. Ayla’yı bırakıp dönmek istemeyen Süleyman Astsubay her yolu denemeye koyulur fakat bir türlü Kore kanunları buna engel olur. IMDb’de En yüksek puan alan filmler arasında bulunan bu film 19 ödül ve 11 adaylığa sahip.

Babam ve Oğlum IMDb puanı: 8.3

Babam ve Oğlum IMDb puanı: 8.3
Babam ve Oğlum IMDb puanı: 8.3

Deniz, darbenin yıktığı hayatlardan birinde hayatını sürdürmeye çalışıyor. Annesini henüz doğmadan önce yitirmiş, bir gazetede yazar olarak çalışan babası tarafından mütevazi bir evde büyümüştür. Babası Sadık, bir gün Deniz’i şaşırtacak bir haberle karşısına çıkar.

Babası ve Deniz, hiç görmediği dedesinin yanında, küçük bir kasabada yeni bir hayata başlıyacaktır. Sadık’ın dönüş sebebini anlamlandıramayan aile bir yandan çok mutluyken diğer yandan şaşkındır. Zamanla Deniz bu hiç görmediği ailesine alışırken ve her şey düzelmeye başlamışken yaşanan bir dram herkesi derinden sarsar. Bu filmin 14 ödülü ve 7 adaylığı var.

Bizim İçin Şampiyon –  IMDb puanı: 8.3

Bizim İçin Şampiyon
Bizim İçin Şampiyon

Bir zamanların efsane yarış atı Bold Pilot sayesinde bir araya gelen Halis Karataş ve Begüm Atman büyük bir aşk oluşur. Bizim için Şampiyon, konusunu gerçek bir hayattan işliyor. Türk atçılığının önemli ismi Özdemir Atman’ın sahibi olduğu Bold Pilot, at yarışı ile ilgilenmeyenlerin bile sevgisini kazanan bir yarış atıdır. Halis Karataş ve Begüm Atman arasındaki destansı aşkın anlatıldığı bu film 11 Adaylığa gösterildi.

Cep Herkülü Naim Süleymanoğlu – IMDb puanı: 8.3

Cep Herkülü Naim Süleymanoğlu - IMDb puanı: 8.3
Cep Herkülü Naim Süleymanoğlu – IMDb puanı: 8.3

Dünya spor tarihine adını altın harflerle yazdıran efsanevi halterci Naim Süleymanoğlu’nun hayat hikayesini anlatıyor. Naim Süleymanoğlu ilk dünya rekoruna imza attığında 15 yaşındadır. Spor kariyerine 7 Dünya Rekoru, 3 farklı olimpiyatta kazandığı 3 altın madalya, 6 Avrupa Şampiyonluğu ile 7 tane Dünya Şampiyonluğu sığdıran Naim Süleymanoğlu’nun hayatını konu edinen filmin 1 Ödülü ve 5 Adaylığı mevcut.

Pardon –  IMDb puanı: 8.2

Pardon
Pardon

8.2 IMDb puanı bulunan Pardon En iyi Türk Filmleri arasında yerini almış durumda. Pardon gerçek bir olaydan esinlenerek sinemaya aktarılıyor. Filmde üç yakın arkadaşın talihsiz hayatlarının hikayesi anlatılıyor. Sıradan bireyler olan üç arkadaşın yaşantıları, içlerinden birinin bir hatası yüzünden tamamen olmamaları gereken yerlerde olmalarına neden olur. Kafadar arkadaşlar kendilerini mahkeme salonlarından, hapishaneye kadar uzanan bir olayın içinde bulurlar.

Yedinci Koğuştaki Mucize – IMDb puanı: 8.2

Yedinci Koğuştaki Mucize
Yedinci Koğuştaki Mucize

Yedinci Koğuştaki Mucize yayınlandığı ilk günden beri En iyi Türk filmleri arasına girmeyi başardı.

Komutanın kızı Memo ile oynarken kayalıklarda ayağı kayar ve kafasını çarpıp denize düşer. Komutan kızını Memo’nun kollarında görünce, onu Memo’nun öldürdüğünü zanneder. Kızını o halde gören komutan onun idam edilmesini ister. Yedinci Koğuştaki Mucize toplamda 8 ödüle sahip.

Sarmaşık – IMDb puanı: 8.1

Sarmaşık, Tolga Karaçelik – IMDb puanı: 8.1
Sarmaşık, Tolga Karaçelik – IMDb puanı: 8.1

2015 yapımı olan bu filmde, bir armatör iflas edince mürettebatı gemide mahsur kalmasını konu alıyor. Bunlar olurken eniz hukuku da gemide kalmalarını şart koymaktadır. Mürettebat gemide sıkışıp kalır ve hiçbir yere gidemezler. Bir kaptan ve beş gemiciden oluşan mürettebat, kendilerini hiyerarşik güç mücadele içinde bulurlar. En iyi Türk filmleri arasına giren bu filmin 14 ödül ve 15 adaylığı mevcut.

2022 Yılının en iyi dizileri, IMDB 2022 yılının en popüler dizilerini açıkladı. Yazıyı görmek için buraya tıklayın.

Kış Uykusu – IMDb puanı: 8.1

Kış Uykusu - IMDb puanı: 8.1
Kış Uykusu – IMDb puanı: 8.1

Oyunculuğu bıraktıktan sonra Kapadokya’ya babasından yadigar kalan butik oteli işletme kararı alır Aydın. Aldığı bu karardan sonra başlayan kış uykusu bu gözlerden ırak otelin içerisindeki gündelikleriyle, kah yerel bir gazeteye köşe yazıları yazarak kah her zaman niyetlendiği ancak bir türlü başlayamadığı tiyatro tarihi kitabını yazmayı düşünerek devam eder. En iyi Türk filmleri arasında gösterilen Kış Uykusu’nun 19 ödülü ve 32 adaylığı bulunuyor.

Ahlat Ağacı – IMDb puanı: 8.1

Ahlat Ağacı, Nuri Bilge Ceylan -IMDb puanı: 8.1
Ahlat Ağacı, Nuri Bilge Ceylan -IMDb puanı: 8.1

Nuri Bilge Ceylan imzasını taşıyan bu filmin IMDb puanı: 8.1. Doğduğu yere geri dönüp yazdığı kitabı bastırmak için para toplamaya çalışan bir adamın karşısına babasının geçmişten borçları beliriyor. Kitabı yayınlamak için para bulmaya çalışsa da, çabaları karşılıksız kalmayı sürdürüyor. Babasının kötü alışkanlıkları, itibarını düşürüyor olsa da mücadelesine devam etmesini konu alıyor. En iyi Türk filmleri arasında bulunan filmin 10 ödülü ve 15 adaylığı var.

Vizontele – IMDb puanı: 8.0

Vizontele
Vizontele

En iyi Türk filmleri listesi hazırlayıp bunların içine Vizontele filmini eklememek büyük hata olur. Televizyonun henüz yeni yeni ülkemizde yayılmaya başladığı bu yıllarda köy halkı, henüz televizyonla tanışmadığı için oldukça heyecan içerisindedir. Televizyona dair çeşitli beklentiler bulunur. 8.0 imdb puanı bulunan film 7 ödüle sahip olup 5 adaylığı var.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

"Hayâl gücü bilgiden daha önemlidir. Çünkü bilgi sınırlıyken, hayâl gücü tüm dünyayı kapsar." Albert Einstein

Yorum Yap