En Tehlikeli Doğa Sporlarını Sıraladık
  1. Ana Sayfa
  2. Uncategorized

En Tehlikeli Doğa Sporlarını Sıraladık

0

1. Volkan Kayağı

1. Volkan Kayağı

Pek duyulmadık bir aktivite değil mi? Nikaragua’nın Leon şehrinde bulunan yanardağ bölgesinde küllerin üstünde çılgın ve tehlikeli bir ekstrem spor yapılıyor. İsmi volkan kayağı… 90 km’ye kadar hıza ulaşılabilen bu spor snowboard’un küller üzerindeki hali.

2. Yamaç Paraşütü / Paragliding

2. Yamaç Paraşütü / Paragliding

Yamaç paraşütü, hava sporlarıyla ilgilenen birkaç kişi tarafından 1980’li yılların başlarında bulunan, serbest paraşütlerle yamaçlardan koşarak atlamaya olanak sağlayan bir ekstrem spor türüdür.

Yapılabilecek en iyi yerler arasında Wengen – İsviçre,  Danyang – Güney Kore,  Hautes Alpes – Fransa ve tabi ki ülkemizden Fethiye – Ölüdeniz bulunmaktadır.

3. Bungee Jumping

3. Bungee Jumping

Bungee jumping, yüksek bir yerden esnek halatlara bağı olarak yapılan atlayışlara verilen adrenalin sporudur. Serbest bir düşüşün ardından esnek halatların etkisiyle yavaşlar ve tekrar yukarı doğru çekilirsiniz.

1979 yılında bazı Oxford Üniversitesi Tehlikeli Sporlar Kulübü üyelerinin Clifton Köprüsü’nden halatlara bağlı olarak atlamasından doğmuştur. Bu gençler bu hareketlerinden sonra tutuklanmışlardır ancak ardından atlayışlarına devam ederek bu etkinliğin yayılmasına büyük katkıda bulunmuşlardır.

Bungee Jumping adrenali yaşamak istiyorsanız Newis ve Kawarau Köprüsü, Verzasca Barajı ve Avrupa Köprüsü tercihiniz olabilir.

4. Buz Tırmanışı

4. Buz Tırmanışı

Bu sporun tutkunları, buzula veya donmuş bir şelaleye bedenleri dayalı halde saatler, bazen günler harcıyorlar. Buz tırmanışı, kaya tırmanışından doğan bir aktivite olmasına rağmen, tırmanış yöntemleri birbirinden çok farklıdır. Son derece tehlikeli ve kaygan yüzeylerde sadece çivili botlar, buz kazmaları ve ipler sayesinde durabiliyorlar. Buz kazmaları, kar veya buz üzerinde basamaklar oluşturmak, tehlikeli yarıkları saptamak, halat bağlamak ve fren ya da destek amaçlı kullanılıyor.

Bu heyecan dolu sporu Kitsiputous Şelaleleri – Finlandiya, Taroshi Şelaleleri – Japonya, Longchuang – Çin gibi ender yerlerde yapabilirsiniz.

5. Hava Dalışı, Serbest Düşüş / Skydiving

5. Hava Dalışı, Serbest Düşüş / Skydiving

Paragliding ve hang-gliding’i unutun! 10 bin feet’ten uçaktan tandem atlayışı yapmanın yerini hiçbir şey tutamaz.

Bu macera atlayışını yapmak içinse en iyi iki yerden biri Byron Bay – Avustralya, diğeri ise İsviçre Alpleri’dir.

6. Serbest Dalış / Freediving

6. Serbest Dalış / Freediving

Serbest dalış, meditasyon ve dayanıklılığı bir araya getiren belki de tek adrenalin spor dalı. Zihninizi dinginleştirip, asla nefes almamanız gereken bir ortama giriyorsunuz ve eğer bunu başarabilirseniz hiçbir yerde göremeyeceğiniz eşsiz bir manzara orada sizi bekliyor.

Serbest dalış için birinci seçeneğiniz dünyanın en derin mavi çukuru olan Dean’s Blue Hole olabileceği gibi, Portofino – İtalya, Malta Adaları veya Meksika Körfezi’ndeki petrol platform ayakları olabilir.

7. Motokros / Motocross

7. Motokros / Motocross

Bu macera sporu, motorsiklet üzerinde dağ tepe toprak demeden aşmaya çalışacağınız bütün engelleri kapsamaktadır.

En iyi yapabileceğiniz mekanlar arasında Avustralya, Yeni Zelanda ve ABD bulunuyor.

8. Kanatlı tulum uçuşu / Wingsuit jumping

8. Kanatlı tulum uçuşu / Wingsuit jumping

Yarasadan esinlenilip insanların kullanabileceği bir kıyafet ve spor haline getirilen adeta kanat görevi gören wingsuit jumping bu listenin en tehlikeli sporlarından biri diyebiliriz.

Yapılabilecek en iyi yerler arasında, Kaliforniya – Elsinore Nehri, Çin – Tianmenshan, Norveç – Stryn bulunuyor.

9. Rafting

9. Rafting

Rafting, debisi bir miktar da olsa yüksek ve akış hızı ortalamanın üstünde olan nehirler üzerinde yapılan ekstrem bir spordur. Bir botun üzerinde 6-8 kişi arasında oluşan ekipler ile akan nehre karşı verilen bir mücadeledir Rafting.

Yapılacak yerler arasında Futaleufu Nehri – Şili, Pacuare Nehri – Kosta Rika ve Ottawa Nehri – Kanada bulunmaktadır.

10. Dalga Sörfü

10. Dalga Sörfü

Dev dalgaları arkanıza alıp inanılmaz hızlara ulaşabileceğiniz bir spor dalıdır.

Bu macera sporunun ana yurdu Avustralya denilebilir. Okyanus kıyısına olan çoğu şehirde yapabileceğiniz bu sporun en önemli merkezlerinden biri ise Kaliforniya’dır.

Kaynak: https://edumag.net/galeri/macera-tutkunlarina-10-ekstrem-sporu-ve-dunyadaki-en-populer-yerleri/

Yazar Hakkında

"Hayâl gücü bilgiden daha önemlidir. Çünkü bilgi sınırlıyken, hayâl gücü tüm dünyayı kapsar." Albert Einstein

Yorum Yap