Ford Focus Tarih oluyor! Ford Focus ve Fiesta’nın Fişi Çekilecek
  1. Ana Sayfa
  2. Otomobil

Ford Focus Tarih oluyor! Ford Focus ve Fiesta’nın Fişi Çekilecek

0

Ford Focus Tarih oluyor! Ford Focus ve Fiesta’nın Fişi Çekilecek Ford, 2025 yılına kadar ürün gamından Fiesta ve Focus’u çıkaracağı açıklandı. Markanın en çok satan modelleri arasında yer alan bu araçların elektrikli versiyonları bile üretilme onayı almadı.

Yeni Honda Breeze SUV

Yeni Honda Breeze SUV Çin’de tanıtıldı! Tasarım ve özellikleri görmek için tıklayabilirsiniz.

Öncelikle Avrupa pazarını hedefleyen ve 1976 ve 1998 yıllarında piyasaya sürülen Focus ve Fiesta yıllar içinde milyonlarca müşterinin tercihi almayı başardı. Ford Fiesta 46 yıl içinde yedi nesil değiştirirken 22 milyondan fazla satış rekoruna ulaştı.
Ford en çok satan modellerinden ikisinin fişini çekmek için kolları sıvamış durumda. ABD’li otomobil devi, Fiesta ve Focus’un devam modellerini üretmeyecek. Hatta bu araçların elektrikli versiyonları bile gün ışığına çıkarmıyacaklar.

Ford Focus küresel bir otomobil olarak Tasarlanmış olup bütün kıtalarda önemli satış rakamına ulaşmış bir araç. Tüm bu başarıya rağmen Ford bu iki modelin devamını getirmeyi düşünmüyor. Mevcut nesil Ford Focus 2025 yılına kadar üretimde kalmasına ragmen Fiesta yaşam döngüsünü 2023’te tamamlamış olucak.

Ford Focus Tarih oluyor
Ford Focus Tarih oluyor

Yeni Devir SUV devri Yeni Nesil Ford Kuga

Fiesta’nın yokluğu pek hissedilmeyecek zira küçük hatchback 2022’nin ilk dokuz ayında Avrupa’da 49.872 satış sayılarına ulaşmıştı. Yani 105.256 adet satan Ford Puma’nın yarısı kadar satılmış durumda. SUV ve crossover araçlara ağırlık verilmesi hakkında planlamaların yapıldığı gelen bilgiler arasında.

Ford Avrupa Başkanı Martin Sander konuyla ilgili açıklamasında “Elektrikle çalışan bir Fiesta veya Focus piyasaya sürme planımız yok. Pazar değişiyor, sedan ve station wagon günleri sona erdi” ifadelerine yer verdi.

Bu yılın üç çeyreklik diliminde 101.066 adet satış rakamına ulaşan Ford Focus Avrupa’da hâlâ popüler. Böyelikle aynı dönemde 107.966 adet satan Ford Kuga’ya yakın bir performans çizdigi görülüyor. Bu umut verici rakamlara rağmen Focus’un halefi malesef üretilmeyecek. Şirket bunun yerine kompakt segmentte bir elektrikli SUV çıkarmayı hedefliyor.

Yeni Nesil Ford Kuga
Yeni Nesil Ford Kuga

Kaynak: https://www.autoevolution.com/news/ford-will-pull-the-plug-on-these-two-best-selling-models-206091.html

Yazar Hakkında

"Hayâl gücü bilgiden daha önemlidir. Çünkü bilgi sınırlıyken, hayâl gücü tüm dünyayı kapsar." Albert Einstein

Yorum Yap