Google Chrome Windows 7 Desteği bitiyor!
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar

Google Chrome Windows 7 Desteği bitiyor!

0

Google Chrome Windows 7 Desteği bitiyor! Google Chrome Windows 7 desteği için aldığı kararı açıklamış durumda. Gelen açıklamaya göre gelecekte Google Chrome’un Windows 7’yi desteklemeyeceği bildirildi.

Google Chrome Windows 7 desteği sona eriyor

Windows 7 için Microsoft tarafından daha öncesinde genişletilmiş güvenlik güncelleştirmeleri kullanıcılara sunulan bir hizmetti. Microsoft tarafından Sunulan bu hizmet ile beraber kullanıcılar, ücret ödeyerek güncelleme alabiliyordu. Artık sağlanan desteğin sonuna gelindiği açıklandı. Yakında Windows 7 için güvenlik güncelleştirmesi dağıtılması bitiyor. Ayrıca Windows 8.1 için de güvenlik desteğinin sonlanacağı açıklanan bir diper haber. Windows 8.1 için genişletilmiş güvenlik programı yapılmayacağı da yapılan bilgilendirmeler arasında.

Microsoft’un böyle bir karar alması nedeniyle Google ekibi de aldığı bir kararı paylaştı. Buna göre Google Chrome Windows 7 desteği yakında bitiyor. Windows 7’nin yanı sıra Windows 8.1 desteğinin de sonlanacağı ifade edildi. Şimdiden bu işletim sistemlerini kullanan kullanıcılar, tarayıcıda uyarı ile karşılaşmaya başlamış durumda. Gelen uyarı mesajında belirtilenler “Gelecekteki Google Chrome güncellemelerini almak için Windows 10 veya sonraki bir sürüme ihtiyacınız olacak. Bu bilgisayar Windows 7 kullanıyor.”.

Windows 10 veya Windows 11 işletim sistemine geçmek isteyenler için halen bir fırsat mevcut. Kullanıcılar, Windows 7 anahtarını kullanarak etkinleştirme yapma olanağından faydalanabilirler. Bu sayede Google Chrome güncelleme imkanı kaldığı yerden devam etmiş oluyor.

Google Chrome Windows 7 Desteği bitiyor!
Google Chrome Windows 7 Desteği bitiyor!

Google Chrome güncelleme uyarıları nasıl engellenir?

Google Chrome Windows 7 desteği her ne kadar sona erse de bazı kullanıcılar kullanmakta ısrar ediyor gibi görünüyor. Bu doğrultuda uyarı almanın nasıl engelleneceği akıllarda oluşan bir diğer soru. Bunun için birkaç adımı tamamlamanız gerekiyor.

“Win + R” tuşlarına basıp “Çalıştır” ekranına ulaşın.

Boşluğa “regedit” yazdıktan sonra “Enter” tuşuna basın.

“HKEY_CURRENT_USER\Software\Policies\Google\Chrome” yoluna girin.

DWORD 32 bit değeri oluşturun.

Değişkeni “SuppressUnsupportedOSWarning” olarak belirleyin.

Değeri “1” olarak kaydedin.

Chrome güncellemeleri neden önemli?

Google Chrome, kullanıcıları için güncel bir işletim sistemi kullanmasını önerilerinde sürekli olarak bulunuyor. Bununla birlikte uygulamanın da güncel kalması büyük bir önem teşkil ediyorç Çünkü güncellemeler yalnızca yeni özellikler katmakla kalmıyor. Yeniliklerin yanı sıra güvenliği de en üst seviyeye çıkarmayı hedefliyor.

Google Chrome Windows 7 desteği sonlandığı takdirde bazı riskler ile karşılaşmış olmak süpriz olmaz. Bu riskler arasında güvenlik sorunları yer alıyor. Örnek verilmesi gerekirse güncellenmeyen bir uygulamada yeni güvenlik açıkları tespit edilir. Bu açıklar, hem işletim sistemini hem de yazılımı tehlikeye düşürecektşir. Bu da verilerin çalınması gibi sonuçlar meydana getirebilir.

Yapılması gereken şey oldukça kolay. Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak için güncel ve güvenli yazılımları kullanmanız öneriliyor. Bu sayede ortaya çıkacak olan açıklara karşı daha iyi önlemler almış olucaksınız.

Kaynak :https://support.google.com/chrome/thread/185534985/sunsetting-support-for-windows-7-8-8-1-in-early-2023?hl=en

En iyi android uygulamaları 2022

En iyi Android oyunları 2022 ve En iyi Android Uygulamaları yazımıza gitmek için tıklayın.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

"Hayâl gücü bilgiden daha önemlidir. Çünkü bilgi sınırlıyken, hayâl gücü tüm dünyayı kapsar." Albert Einstein

Yorum Yap