1. Anasayfa
 2. Haberler

Google Ekrem İmamoğlu Hatası

Google Ekrem İmamoğlu Hatası
Google Ekrem İmamoğlu Hatası

Google Ekrem İmamoğlu Hatası büyük tepki topladı. Google aramalarında Ekrem İmamoğlu yazınca Eski Belediye Başkanı sonucunun görülmesi özellikle sosyal medyada büyük tepki topladı. Sonradan anlaşıldığı üzere olay Google değil Wikipedia kaynaklıymış.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu aldığı henüz kesinleşmemiş hapis cezası ve siyaset yasağı nedeniyle gündemdeydi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu bu sefer başka bir konu ile gündem konusu. Bu seferki gündem konusu ise Google.

Google Ekrem İmamoğlu Hatası
Google Ekrem İmamoğlu Hatası

Google bu hatayı nasıl yaptı?

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından konuyla ilgili bir görselde paylaşıldı. Google mobil arama uygulamasında ismi ile arama yapıldığında Eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı sonucunun alınıyordu. Hatta Almanya odaklı arama yapıldığında da Ehemaliger şeklinde bir ibare gözlere çarpıyordu.

Zorunlu e-Devlet Kira Sözleşmesi Yolda görüntülemek için tıklayın.

Yapılan bu hatanın aslı ise Wikipedia üzerinde bazı kullanıcıların düzenleme yaparak Eski ibaresini eklemesi olduğu ortaya çıktı. Dünyanın en büyük arama motoru olan Google veriyi buradan çektiği için haliyle daha farklı bir sonuç gösterilmiş oluyor. Yaşanan bu hatadan sonra Google’ın hatayı düzelttiği belirtiliyor.

Ekrem İmamoğlu geçtiğimiz senelerde ise Birleşmiş Milletler toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kürsü isterken Türkçe karşılığını kullanmasına gönderme yaparak Google’ı etiketlediği görülmüştü.

 • 0
  alk_lad_m
  Alkışladım
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

"Hayâl gücü bilgiden daha önemlidir. Çünkü bilgi sınırlıyken, hayâl gücü tüm dünyayı kapsar." Albert Einstein

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir