Kimlikle Gidilen Ülkeler
Gürcistan

Kimlikle Gidilen Ülkeler Merak eden kullanıcılar için sıkla sorulan bu soruyu sizin için cevaplıyoruz.

Pasaportsuz yurt dışına çıkılır mı?
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları artık pasaport olmadan yurt dışı seyahetlerine çıkabiliyor. Bu yazımızda sadece Kimlik Kartı ile gidebileceğiniz ülkeleri sizler için sıralıyoruz. Unutmamalısınız ki Ukrayna ve Moldova sadece çipli kimlik kartlarını pasaportsuz gidebilmeniz için şart koşuyor.

Yurt dışına pasaportsuz nasıl çıkılır?


Pasaportsuz gidilebilen ülkelere seyahat ederken sorun yaşamamak istiyorsanız kalacak yer ve dönüş bileti bilgilerinizi yanınızda bulundurun.

Giriş yaptığınız ülkenin polisi tarafından damga vurulan formu seyahat sürenizce yanınızdan ayırmayın.
Sınır kapısında verilen formu eksiksiz doldurun ve yurt dışı harcınızı yatırmayı unutmayın.

Gürcistan

Gürcistan
Gürcistan

Kimlikle gidilebilen ülkelerin ilk sıralarında Gürcistan bulunuyor. Gürcistan’a turist olarak gitmek isterseniz 1 yıla kadar bu ülkeye vizesiz olarak girebilirsiniz. Gürcistan’a pasaportsuz gitmekte mümkün tabi. Unutmamak gerekiyor ki Yeni fotoğraflı ve çipli kimlik kartı sahipleri pasaportsuz girebiliyor. Yeni fotoğraflı ve çipli kimlik kartınız varsa sadece kimlik göstererek Gürcistan’da gezebilirsiniz.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

Kimlikle gidilen ülkeler arasında tabiki Kuzey Kıbrıs’ı eklememek olmaz. Bazılarının kafasında acaba Kıbrıs’a pasaportla mı gidiliyor sorusu olsa da KKTC, Türkiye Vatandaşlarından pasaport istemiyor. Eski ve fotoğraf bulunmayan kimliklerle KKTC’ye giremiyeceginizi unutmayın lütfen. Yeni ve fotoğraflı kimlik kartınız varsa 30 güne kadar vize falan uğraşmadan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde gezebilirsiniz.

Azerbaycan

Azerbaycan
Azerbaycan

Ülkemizle kardeş ülke olarak bilinen Azerbaycan’da kimlikle gidilebilen ülkeler arasında bulunuyor. Azerbaycan ile vize olmadan, pasaport göstermeden gidişler 3 Haziran 2020 tarihinden beri aktif. Daha önce bununla ilgili Resmi Gazete’de bildiri yayımlanarak Azerbaycan ve Türkiye arasında vize uygulamasının kaldırıldığı paylaşılmıştı. Azerbaycan ve Türkiye vatandaşlar 90 günü aşmadığı sürece pasaportsuz vizesiz sadece kimlik kartları ile gidebilirler. Seyahatiniz 90 günü aşacak ise ikamet izni başvurusu yapmak zorundasınız. Unutmayın Kimlikle gidilen ülkelerde eski kimlik kartları değil fotoğraflı ve yeni kimlik kartları isteniyor.

Moldova

Moldova
Moldova

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarının pasaport ve vize olmadan gidebileceği son ülke ise Moldova.
Bu ülkeye sadece çipli kimlik kartınızla dilediğiniz zaman seyahat edebilirsiniz. Moldova kimlik kartıyla 90 günlük seyahatlere imkan tanıyor. Eğer ziyaretiniz 90 günü aşacaksa bu durumda Moldova vizesi almanız gerekebilir.

 • 0
  alk_lad_m
  Alkışladım
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

"Hayâl gücü bilgiden daha önemlidir. Çünkü bilgi sınırlıyken, hayâl gücü tüm dünyayı kapsar." Albert Einstein

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir