Kyk Burs Öğrenim Kredisi sonuçları 2022/2023
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Kyk Burs Öğrenim Kredisi sonuçları 2022/2023

0

Kyk Burs Öğrenim Kredisi sonuçları 2022/2023 Merakla beklenen Kyk Burs Öğrenim Kredisi sonuçları açıklandı. Beklenen konu ile ilgili açıklamalar Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu tarafından yapıldı. Ögrenim kredisi başvuruları 26 Kasım 2022 Tarihinde sona ermişti. Toplamda 12 kurum bilgisi ile değerlendirilmeye alınan KYK burs başvuruları, e-Devlet KYK burs sonuçları sorgulama ekranı üzerinden görüntülebilir. Burs almaya yeterli bulunmayan öğrenciler öğrenim kredisi imkanından faydalabilecek. Merak edenler için KYK burs sonuçları nereden bakılır? Taahhütname onayı nasıl yapılır?

Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu twitter üzerinden; “Değerli genç arkadaşlarım, heyecanla beklediğiniz GSB Burs ve Öğrenim kredisi sonuçları açıklandı. Gençlerin bakanlığı olarak her zaman sizlerin destekçisi olmaya devam edeceğiz.” sözlerini paylaştı. Sonuçlar e-Devlet üzerinden sorgulanabilir.

Kyk Burs Öğrenim Kredisi sonuçları 2022/2023
Kyk Burs Öğrenim Kredisi sonuçları 2022/2023

KYK burs sonuçlarına nereden bakılır?

Sonuçlar e-Devlet üzerinden sorgulanabilir. Sonuçlara bakmak için buraya tıklayabilirsiniz.

2022/2023 Kyk kredi ve burs ücreti ne kadar?

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine Toplantısı sonrası alınan kararları duyurdu. KYK burs miktarı hakkında yaptığı açıklamalar şu şekilde; ‘Yükseköğrenim öğrencilerimizin kredi burs miktarını biz göreve geldiğimizde 45 lira veriyorlardı. Bu yıl itibarıyla lisansta 850 idi. Şimdi bunu 1250 liraya çıkarıyoruz. Yüksek lisansta 1700, doktorada 2500 liraya yükseltmiştik. Yine yurtlarımızda kalan öğrencilerimize verdiğimiz barınma yardımını 1800 liraya çıkardık. Bu yıl 850 bin kişiyle yurtlarımızda rekor barınma sayımıza ulaştık. Bakanlığımızdan kredi ve burs alan öğrencilerimize önümüzdeki yıl ödeyeceğimiz 2023 burs rakamı lisans öğrencilerinde 850 liradan 1250 liraya, yüksek lisans için 2500 liraya. Doktora öğrencileri için 2550 liradan 3750 liraya çıkartıyoruz. Yeni kredi ve burs rakamlarının tüm öğrencilerimize hayırlı olmasını diliyorum.’

KYK lisans bursu 850 TL’den 1250 liraya

Yüksek Lisans burs ücreti 1700 TL’den 2 bin 500 liraya

Doktora burs miktarı ise 2 bin 550 TL’den 3 bin 750 TL’ye yükseltilmiş durumda.

Taahütname onayı nasıl yapılır?

Burs/kredi hakkı kazanan öğrencilerin açıklanan tarihe kadar e-Devlet üzerinden taahhütnamelerini okuyup onaylamaları lazım. https://kygm.gsb.gov.tr/ internet adresinden açıklanıyor. Burs veya kredi tahsis edilen 18 yaş ve üzerinde olan öğrenciler taahhütnamelerini https://www.turkiye.gov.tr/ internet adresi üzerinden Bakanlığımız linkine tıklayarak gerçekleştirebilir. e-Devlet şifreleri ile; 18 yaşından küçük öğrenciler, taahhütnamelerini https://www.turkiye.gov.tr/ internet adresi üzerinden Bakanlığımız linkine tıklayarak anne veya babanın e-Devlet şifresi ile veli onayı verildikten sonra kendi e-Devlet şifreleri yapabilirler. 15 yaşından küçük ya da anne ve babası olmayan öğrenciler anne veya babaları şayet her ikisi de yoksa kanunu vasileri ile birlikte kendilerine en yakın Gençlik ve Spor İl Müdürlüklerinden herhangi birine belgeleri (kimlik, vasi kararı vb.) ile giderek taahhütnamelerini onaylatma işlemini gerçekleştirebilirler.

Güncel haberleri takip etmek için sitemizin haberler kısmına tıklayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

"Hayâl gücü bilgiden daha önemlidir. Çünkü bilgi sınırlıyken, hayâl gücü tüm dünyayı kapsar." Albert Einstein

Yorum Yap