MIUI 14 tanıtıldı MIUI 14 özellikleri ve gelen yenilikler
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

MIUI 14 tanıtıldı MIUI 14 özellikleri ve gelen yenilikler

0

MIUI 14 tanıtıldı MIUI 14 özellikleri ve gelen yenilikler. Xiaomi 13 serisi ile birlikte Android 13 tabanlı MIUI 14 arayüzü tanıtıldı. Peki, MIUI 14 özellikleri neler? MIUI 14 yeni gelen özellikler?

Telefon devi Xiaomi, yeni Android arayüzü MIUI 14’ü resmî olarak duyurdu. Şirket, Pazar günü üst seviye telefonları Xiaomi 13 ve 13 Pro modellerinin yanı sıra MIUI 14 ile gelen yeni özellikleri tanıtmıştı.

Çinli teknoloji devi Xiaomi, Türkiye’de de satışa sunulması beklenen Xiaomi 13 ve Xiaomi 13 Pro amiral gemilerininin tanıtımını sonunda duyurdu. Merakla beklenen telefon Xiaomi 13 serisi kullanıcılara neler sunuyor? Xiaomi 13 fiyatı ve akıllı telefonların özelliklerini merak ediyorsanız bu yazımıza tıklayabilirsiniz.

MIUI 14 özellikleri
MIUI 14 özellikleri

Xiaomi MIUI 14 yenilikler

MIUI 14 Android 13 tabanlı yeni yazılım, görsel tarafta çok sayıda değişiklik, birkaç yeni özellik ve cihazlar arası daha iyi ortak çalışma kullanıcıların deneyimine sunulacak. MIUI 13’e kıyasla daha ufak boyutlu bir güncelleme ancak gelişmiş sistem mimarisiyle verimlilik ve performans anlamında iyileştirme ön planda. Android 13 tabanlı MIUI 14 özellikleri ile neler sunuyor birlikte göz atalım.

Tasarım

Xiaomi MIUI 14 yenilikler
Xiaomi MIUI 14 yenilikler

Simgeler büyük ve boyutları ayarlanabilir durumda. Daha fazla özelleştirme seçeneği sunan yeni widget biçimleri ve ana ekran klasörleri yer alıyor. Yeni evcil hayvan ve bitki widget’ları da göze çarpan detaylar arasında yerini almış durumda. Ana ekrana evcil hayvan/bitki süsü eklenebiliyor ve bunlarla etkileşime geçilmesi mümkün.Yeni gelecek olan MIUI 14 güncellemesinde simgeler ve kullanıcı arayüzünde değişiklik yapıldığı açıkça görülür durumda.

Yapay zeka (AI) özellikleri

Yeni gelen MIUI 14 ile ile fotoğraftan yazı kopyalama Xiaomi telefonlara da eklendi. Fotoğraftan metin kopyalama, galeriden seçilen resimler için de yapılabilen işlemler arasında. Şu an için desteklenen dil sayısı 8 olarak açıklandı. Görüntülü görüşmeler için canlı altyazı özelliği koyuldu. Mi AI sesli asistanda da iyileştirmeler söz konusu; Belge tarama, çevirme, istenmeyen aramaları filtrelemenin yanında basit sesli komutlarla karmaşık görevleri yerine getirmesine olanak sunuyor.

Performans

MIUI photon engine ile üçüncü parti geliştiriciler daha sorunsuz ve güç açısından daha verimli uygulamalar geliştirebilecek. Sistem belleğinin kapladığı alan büyük ölçüde azaltılmış durumda. Sayısı az da olsa kaldırılamayan uygulamalar hâlâ mevcut. Sistem %60’a kadar daha akıcı hizmet sunuyor. Sadece sistem uygulamaları değil, telefona sonradan yüklenen uygulamalar da daha hızlı çalışıyor ve daha az pil tükettiği ortaya konulmuş.

Xiaomi MIUI Bağlantısı

Xiaomi ekosisteminde olanlar için MIUI 14, cihazlar arası sorunsuz bağlantı sunuyor. Şirketin açıklamasına göre, 1 milyardan fazla cihaz iki büyük bağlantı merkezi tarafından destekleniyor olacak. Cihaz eşleştirme arayüzü de güncellenmiş durumda.,
Xiaomi MIUI Bağlantısı kullanıcıların ekosistem ürünlerini yönetmelerini sağlayan bir platform olan Xiaomi Magic de yenilendi ve artık cihazlar arası bağlantıyı daha hızlı sağlamakla karşımıza çıkıyor. Xiaomi, kulaklıkların %50 daha hızlı bağlandığını, TV’ye %12 daha hızlı bağlanıldığını, görüntü aktarımının %77 iyileştirildiğini gelen bilgiler arasında.

Aile Hizmeti

Fotoğraf albümleri aile gruplarıyla paylaşılabilir durumda. Grupta bulunan herkes yeni resimleri görüp, yükleme işlemine sahip. Aile üyeleriyle sağlık verileri de paylaşmak mümkün. Ekran süresini sınırlama, uygulama kullanımını kısıtlama, güvenli alan ayarlama gibi ebeveyn kontrolü seçenekleri de mevcut. MIUI 14, 8 üyeye kadar gruplar oluşturmanıza ve farklı izinlerle birlikte çeşitli roller atamanıza izin veren çeşitli aile hizmetleri ile birlikte geliyor.

Diğer MIUI 14 özellikleri

Düşük frekanslı uygulamaları sıkıştıran ve yinelenen dosyaların yalnızca bir kopyasını kaydeden yeni uygulama temizleme özelliği sunuluyor. Son MIUI güncellemesi, yeni bildirim yönetimi seçenekleri ile geliyor. Yerleşik bildirimler tek bir kaydırma hareketiyle kapatılabilir durumda. Gizlilik tarafında, bulutta kullanıcı verilerinin tutulmadığı, tüm eylemlerin cihazda yerel olarak gerçekleştiği gelen bilgiler arasında. Xiaomi MIUI 14 güncellemesi, önceki MIUI sürümüne göre daha az (13GB) yer kaplicak durumda karşımıza çıkıyor.

MIUI 14 ne zaman çıkacak?

Ocak 2023’ten itibaren Xiaomi telefonlar MIUI 14 güncellemesini almaya başlayacakları duyuruldu. Xiaomi 12 serisi ve Redmi K50 serisi, Android 13 tabanlı MIUI 14 güncellemesini alacak ilk telefonlar arasında yer edinmiş durumda.

Xiaomi 13 teknik özellikleri

Merakla beklenen telefon Xiaomi 13 Fiyatı ve özellikleri hakkında bilgi almak için bu yazımıza tıklayabilirsiniz.

Yazar Hakkında

"Hayâl gücü bilgiden daha önemlidir. Çünkü bilgi sınırlıyken, hayâl gücü tüm dünyayı kapsar." Albert Einstein

Yorum Yap