Orion uzay aracı, Ay’ın Etrafında 1 Tur Atıp Dünya’ya geri dönmeyi  başardı
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim ve Gezegenler

Orion uzay aracı, Ay’ın Etrafında 1 Tur Atıp Dünya’ya geri dönmeyi başardı

0

Orion uzay aracı, Ay’ın Etrafında 1 Tur Atıp Dünya’ya geri dönmeyi başardı Ay’a Dönüşün İlk Adımı başarıyla Tamamlandı.

Orion, 16 Kasım 2022’de fırlatılarak bu fırlatma sonrası 26 gün boyunca uzayda kalmıştı. Atmosfere yaklaşık olarak 40.000 km/s hızla giriş yaptı. Bu yüksek hız, atmosfer ile birleştiğinde devasa bir sıcaklığı ortaya çıkardığı görüldü. Öyle ki Orion’un dış kapsülündeki sıcaklık, zaman zaman 3.000 santigrat dereceye kadar ulaştığı bilgisi verildi.

İnsanlığı yeniden Ay’a götürme planları kapsamında ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA), uzaya gönderilen Orion isimli uzay aracı, gezegenimize başarılı bir şekilde döndü. Planlandığı gibi Meksika açıklarında bulunan Guadalupe isimli adanın yakınlarına iniş yapan Orion uzay aracı toplamda 2 milyon 253 bin 081 kilometre mesafe kat etmeyi başardı.

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin Ay’a yeniden insan götürecek Artemis görevleri kapsamında, 1 ay önce uzaya gönderilen Orion isimli uzay aracı, gezegenimize geri dönüşünü başarıyla gerçekleştirdi. Orion uzay aracı inişi başarılı bir şekilde gerçekleştirerek tek parça halinde teslim alınmayı başardı.

Orion uzay aracı, Ay’ın Etrafında 1 Tur Atıp Dünya’ya geri dönmeyi başardı

Orion uzay aracı
Orion uzay aracı

Uzay aracının ısıdan kaynaklı olarak parçalanmaması gerektiği belirtiliyordu. NASA, Ay’a gidecek insanların güvenli bir şekilde dönüş yapabilmeleri için Orion’da özel teknolojiler kullanmaya devam ediyor. Ay’a gidecek astronotların hayatları tehlikeye girebilirdi böyle bir durum yaşansaydı. Başarıyla gerçekleştirilen iniş, Orion’da kullanılan ısı kalkanının başarılı olduğunu gözler önüne getirdi. Yine de NASA mühendislerinin yapacakları inceleme çalışmalarını beklemeden yorum yapmak pekte dogru olmayacaktır.

İnişin belirli bölümlerinde aktif olarak kullanılmak üzere Orion’da toplamda 11 adet paraşüt bulunuyordu.Orion’da herhangi bir parçalanma meydana gelmedi. 26 gündür uzayda bulunan uzay aracının sağlıklı bir şekilde inişi gerçekleştirildi.

Orion’un iniş anları

Bu görev, bizim için büyük bir başarı.

Üst düzey yetkililerden Vanessa Wyche Konuyla ilgili açıklamalarda buludu “Bu görev, bizim için büyük bir başarı.” diyen Wyche, Orion’un insan taşıyabilir hale gelmesini sağlayacaklarını ve  bundan sonraki süreçte çalışmaların devam edeceğini belirtti. Eğer bunlar gerçek olursa NASA, 2024, 2025 veya 2026 yılında Ay’a insan göndermeye başlayacak.

TEKNOFEST-2.-donem-basvurulari-basladi

TEKNOFEST 2. dönem başvuruları başladı. Bilgi almak için tıklayın.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

"Hayâl gücü bilgiden daha önemlidir. Çünkü bilgi sınırlıyken, hayâl gücü tüm dünyayı kapsar." Albert Einstein

Yorum Yap