Siber saldırganlar özür diledi
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Siber saldırganlar özür diledi

0

Siber saldırganlar özür diledi. Geçtiğimiz haftalarda çocuk hastanesine fidye saldırısı yapan Lockbit saldırıyı gerçekleştirdikten bir süre sonra pişman oldu. Saldırıdan sonra pişman olan Lockbit grubu özür dileyerek sistemleri tekrar aktif hale getirdi.

İnternet dünyası yapmış olduğunuz herhangi bir hatayı asla es geçmiyor. Tabi bu gruplar kimseye acımıyorda. Geçtiğimiz süre zarfında özellikle kripto platformlarından çok büyük miktarda paralar çalındı ve bir umut kazanırız diye bekleyen yatırımcılar bile bu olaylardan darbe aldı. Bu süreç içerisinde tek bir defa bile bu grupların acıyıp insanlara geri ödeme yaptıklarına falan rastlanmadı.

Siber saldırganlar özür diledi
Siber saldırganlar özür diledi

Siber saldırganlar özür diledi

Siber dünyada hiç bir hatayı affetmeyenlerin hedefinde bu defa Kanada’nın en büyük çocuk hastanesi SickKids bulunuyordu. Geride bıraktığımız günlerde SickKids çocuk hastanesi siber saldırıya maruz kaldı. Hacker grubu tarafında fidye yazılımı atıldı. Bu süreçte hastane görevli personellerin verilerine uzunca bir süre erişim sağlanamadı. Yapılan bu saldırıcı sonucu tanı ve tedavi hizmetlerinin geciktiğine dair bilgiler paylaşıldı.

Kanada’nın en büyük çocuk hastanesi SickKids’in yaşadığı bu olay kısa süre içerisinde gündeme oturdu. Yaşanan bu felaketin gündem olmasından sonra ise dünyanın önemli hacker grupları arasında gösterilen LockBit bir özür bildirisi yayınladı. LockBit haberleri olmadan bir alt birimin saldırıyı gerçekleştirdiğini ve insan sağlığına zarar verecek saldırılardan kesinlikle kaçındıklarını paylaştı. SickKids’e gerekli şifre çözücü anahtar gönderilmiş durumda ve yavaş yavaş sistemlere erişim sağlandığı haberleri paylaşıldı.

Kaynak:https://www.engadget.com/the-guardian-suspected-ransomware-attack-191542719.html

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

"Hayâl gücü bilgiden daha önemlidir. Çünkü bilgi sınırlıyken, hayâl gücü tüm dünyayı kapsar." Albert Einstein

Yorum Yap