Su Barındıran Gezegenler, Düşündüğümüzden Daha Fazla olabilir!
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim ve Gezegenler

Su Barındıran Gezegenler, Düşündüğümüzden Daha Fazla olabilir!

0

Su, Dünya üzerindeki tüm canların ihtiyaç en önemli şey. Yağmur-nehir-okyanus-yağmur döngüsü, gezegenimizin iklimini sabit ve yaşanabilir kılmada önemli bir role sahip. Bilim insanları evrende yaşanılacak gezegenleri sürekli olarak araştırıp dururken Su olan gezegenler bu listelerin her zaman en başında yer alıyor.

Yapılan yeni bir çalışmaya göre eskisine oranla çok fazla gezegenin yarısı su yarısı kaya olarak bol miktarda su bulunğunu belirtiyor. Bu yeni çalışmalara göre dünyamızda olduğu gibi okyanus yada nehirlerde akmak gibi degil de kaya parçalarının içerisinde gömülü olabileceği. Chicago Üniversitesi doktora sonrası araştırmacı ve makalenin ilk yazarı olan Rafael Luque şunları aktarıyor:

‘Galaksinin en yaygın tipteki yıldızının yörüngesinde dolaşan bir yığın su gezegeninin varlığını kanıtlayacak bir veri elde etmeyi beklemiyorduk. Bunun, yaşama elverişli gezegen arayışımız için çok önemli sonuçları olabilir.’

Su, bizim düşündüğümüzün aksine bir deniz yada nehir olarak değil de kayaların arasında yada yer yüzünün altındaki çukarlarda olabilir. Luque’un daha detaylı analizler için grubuna katıldığı Chicago Üniversitesinden bilimci Jacob Bean şöyle düşünüyor:

‘Bu analizi gördüğümde çok şaşırmıştım. Benim gibi alandaki birçok kişi de bunların tamamen kuru, kayalık gezegenler olduğunu düşünmüştü.’

Kanıtlar her ne kadar insanoğlunu ikna edici olsa da Bean ve diğer bilim insanlarının bu gezegenlerden herhangi birinde su olduğuna dair kesin kanıt görmek istedikleri ortada. Bilim insanları bunu, NASA’nın Hubble’dan sonra fırlattığı uzay teleskobu James Webb Uzay Teleskobu ile gerçekleştirmeyi ümit ediyoruz.

Yazar Hakkında

"Hayâl gücü bilgiden daha önemlidir. Çünkü bilgi sınırlıyken, hayâl gücü tüm dünyayı kapsar." Albert Einstein

Yorum Yap