Türkiye’nin ilk insansız savaş uçağı Bayraktar KIZILELMA, ilk uçuşunu gerçekleştirdi!
 1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Türkiye’nin ilk insansız savaş uçağı Bayraktar KIZILELMA, ilk uçuşunu gerçekleştirdi!

Türkiye’nin ilk insansız savaş uçağı Bayraktar KIZILELMA, ilk uçuşunu gerçekleştirdi! Ülkemizin ilk jet motorlu insansız savaş uçağı Bayraktar Kızılema’nın ilk uçuşu büyük bi gururla gerçekleşti. İlk uçuşunun görüntüleri twitter hesaplarından paylaşıldı. Bu yazımızda Ülkemizin ilk jet motorlu insansız savaş uçağı Bayraktar Kızılema hakkında detayları öğrenebilirsiniz.

Baykar tarafından geliştirilen Türkiye’nin ilk jet motorlu insansız savaş uçağı Bayraktar Kızılema’nın ilk uçuşu gerçekleştirildi. Kızılelma’nın Aralık başında kemer testi yapılmıştı. Türkiye’nin ilk jet motorlu insansız savaş uçağı Bayraktar Kızılelma dün ilk kez gökyüzü ile buluştu.

Türkiye'nin ilk insansız savaş uçağı Bayraktar KIZILELMA
Türkiye’nin ilk insansız savaş uçağı Bayraktar KIZILELMA

Baykar Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar İlk uçuş görüntülerini twitter hesabından paylaştı, “Daha fazla yerde tutamadık uçtu! Rabbimize şükürler olsun…” açıklamasında bulundu.

Türkiye’nin ilk insansız savaş uçağı Bayraktar KIZILELMA, ilk uçuşunu gerçekleştirdi!

Selçuk Bayraktar: ‘Milli İHA serüvenimizdeki 20 yıllık hayalimiz bugün gerçek oldu! Türkiye’nin ilk insansız savaş uçağı Bayraktar KIZILELMA, ilk uçuşunu gerçekleştirdi. Vatanımıza, milletimize, tüm dost ve kardeş çoğrafyalara hayırlı uğurlu olsun…’

Selçuk Bayraktar
Selçuk Bayraktar

Selçuk Bayraktar: ‘Bayraktar KIZILELMA’nın ilk uçuş günü… Bu uçuşla ülkemiz, havacılıkta yeni bir dünyanın kapılarını açmış oldu. Tıpkı ecdadımızın demir dağların kapılarını açtığı gibi… Today marks the maiden flight of Bayraktar KIZILELMA, our unmanned fighter jet…’

Bayraktar Kızılelma özellikleri

 • Ülkemizin ilk jet motorlu insansız savaş uçağı
 • 5 saat havada kalış süresi
 • 1.500 kg faydalı yük kapasitesi
 • TCG Andolu’dan ve kısa pistli gemilerden kalkış ve iniş kabiliyeti
 • 500 Nm Görev Yarı Çapı
 • 0,6 mach seyir hızı
 • 6.000 kg maks. kalkış ağırlığı
 • Yüksek manevra kabiliyeti
 • Radarda düşük görünürlük
 • 35.000 feet operasyonel irtifa
 • AESA radar ile yüksek durumsal farkındalık
 • Otonom kalkış ve iniş
 • Görüş hattı ve görüş hattı ötesi haberleşme
Bayraktar Kızılelma

Bayraktar KIZILELMA Türkiye’nin ilk insansız savaş uçağı yazımıza gitmek için tıklayın.

Tekil olarak AI-25TLT, AI322F veya çift AI-322F motorunun kullanıldığı versiyonları mevcut olacak. Bayraktar Kızılelma Muharip insansız savaş uçağı olarak geliştirildi. Ses hızına yakın sürate ulaşabilecek Kızıelma’nın seyir hızı 0.6 mach, maksimum hızı ise 0.9 mach olması hedefleniyor. Kızılelma, tamamen insansız şekilde uçuş yapabilecek teknolojilere sahip. . Kalkış ağırlığının 6 ton olması hedeflenen Kızılelma’nın 1.500 kg faydalı yük kapasitesi. İlk İnsansız savaş uçagımızın havada kalış süresi ise 5 saat olarak belirlenmiş durumda. Bayraktar Kızılelma’da Ukrayna menşeli Ivchenko Progress ve Motor Sich üretimi üç farklı motor seçeneği kullanılacağı belirtildi.

Kızılelma, kısa pistlerden kalkış-iniş yapabilecek şekilde tasarlanmış durumda. Bu sayede yerli TCG Anadolu gemisinden kalkış ve iniş yapabilmesi hedefleniyor. Mavi Vatan’ın savunmasında, karadan uzakta uzun süre görev yapabilmesi hepimizi sevindirecek haberler arasında.

Baykar tarafından geliştirilen ve Türkiye’nin ilk insansız savaş uçağı olma yolunda emin adımlarla yürüyen Bayraktar KIZILELMA’nın ilk Otomatik Taksi ve Koşu Testi geçtiğimiz günlerde başarıyla geçmişti.
Baykar tarafından geliştirilen Türkiye’nin ilk insansız savaş uçağı olarak görev yapacak olan Bayraktar KIZILELMA’nın geliştirilme sürecinde önemli başarılar her geçen gün katlanarak artıyor. Bayraktar KIZILELMA ilk Otomatik Taksi ve Koşu Testi’ni daha önce başarıyla gerçekleştiren ülkemizin ilk insansız svaaş uçağı dün yaptığı testlerle birlikte ilk uçusunuda başarıyla tamamladı.

Bayraktar KIZILELMA, Tekirdağ, Çorlu’da bulunan AKINCI Uçuş Eğitim ve Test Merkezi’ne hafta başında intikal ettirildi. İlk olarak emniyet bağları ile yapılan Otomatik Taksi Testleri başarıyla tamamlanmıştı. Geçtigimiz günlerde Baykar Yönetim Kurulu Başkanı ve Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar’ın yönettiği emniyet bağları olmadan gerçekleştirilen ilk Otomatik Taksi ve Koşu Testi başarıyla gerçekleştirilerek ülkemizin gurur kaynagı olmaya devam ediyordu . Bayraktar KIZILELMA ilk uçuşuna bir adım daha yaklaşırken dün ülkemizin gurur olan uçak ilk uçuşunu gerçekleştirdi.

 • 0
  alk_lad_m
  Alkışladım
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

"Hayâl gücü bilgiden daha önemlidir. Çünkü bilgi sınırlıyken, hayâl gücü tüm dünyayı kapsar." Albert Einstein

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir