TUSAŞ ANKA-3  ilk uçuş tarihi açıklandı
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

TUSAŞ ANKA-3  ilk uçuş tarihi açıklandı

0

TUSAŞ ANKA-3  ilk uçuş tarihi açıklandı. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) genel müdür Temel Kotil, kısa bir süre önce insansız savaş uçağı ANKA-3 hakkında bilgiler veren Temel Kotil, ANKA-3’ün ilk uçuş tarihi hakkında bilgiler verdi.

TUSAŞ ANKA-3 hakkında yakın zamanda bazı görseller sızdırılmıştı. Gelen bilgiler arasında Ülkemizin ilk savaş uçağı olması beklenilen TUSAŞ ANKA-3 yakın sürelerde gökyüzü ile buluşacak. Çok daha hızlı hedeflenen görevi gerçekleştirmesi hedeflenen ANKA-3, Türkiye’nin ilk insansız savaş uçağı olarak gökyüzünde yerini alacak. TUSAŞ genel müdürü Temel Kotil tarafından bir süredir geliştirilme aşamasında olan uçak için resmi tarih açıklandı.

TUSAŞ ANKA-3  ilk uçuş tarihi açıklandı

TUSAŞ ANKA-3  ilk uçuş tarihi açıklandı
TUSAŞ ANKA-3  ilk uçuş tarihi açıklandı

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) genel müdür Temel Kotil, yapmış olduğu açıklamalarda TUSAŞ ANKA-3’ün Mart-Nisan 2023 döneminde ilk uçuşunu gerçekleştirileceğini belirtti. Temel Kotil, halihazırda bir küçük boyutlu modelin yapılıp uçurulduğunu ve testlerinin de yapıldığını dair açıklamalarda bulundu.

2023 yılında Milli Muharip Uçak ilk uçuşunu gerçekleştirecek. Detayları görüntülemek için Buraya Tıklayabilirsiniz.

Türkiye’nin ilk insansız savaş uçağı olması planlanan ANKA-3 bünyesinde bir jet motoru bulunacak. 7 tonluk bir azami kalkış ağırlığına ve 0,7 mach seyir hızına sahip olacağı gelen bilgiler arasında. ANKA-3 V tipi tasarıma sahip olacak. Bu sayede ise oldukça düşük bir radar izine sahip olması hedefleniyor. ANKA-3, havadan karaya ve havadan havaya hedefleri imha edebilecek şekilde geliştiriliyor.

ANKA 3 mevcut ve gelecek sistemler ile tamamen entegre bir şekilde hizmet verecek. MMU, HÜRJET ve diğer hava platformlarına görevlerde eşlik edebileceği söylenen bilgiler arasında. ANKA-3 düşman helikopter, pervaneli uçaklar ve diğer İHA’lara karşı üstün olması yapısı sebebiyle mümkün olabileceği öngörülüyor.

Savunma sanayisinde çok hızlı ilerleyen projeler sayesinde binlerce mühendisin yetiştiği Temel Kotil ayrıca yaptığı açıklamalarda belirtild, Kotil, 24 saat boyunca projelerde çalışıldığını belirterek sadece TUSAŞ’ın 6000 mühendis kazandırdığını dair bilgileri aktardı. Temel Kotil, bunun son derece önemli bir başarı olduğunu ifade ederken Almanya’nın ikinci dünya savaşı sonrasını örnek verdi. İkinci Dünya Savaşı sonrası tükenmiş olan Almanya’nın eğitimli insanları tarafından tekrardan ayağa kaldırıldığını Belirten Temel Kotil, bunun tüm projelerden daha büyük bir başarı olduğun altını çizerek “Biz insan kazandık, en önemli başarım o.” açıklamalarında bulundu.

Kaynak: https://www.cnnturk.com/video/turkiye/temel-kotil-cnn-turke-acikladi-milli-muharip-ucak-ne-zaman-ucacak

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

"Hayâl gücü bilgiden daha önemlidir. Çünkü bilgi sınırlıyken, hayâl gücü tüm dünyayı kapsar." Albert Einstein

Yorum Yap