Yapay zeka ChatGPT virüs yazmak için kullanılmaya başlandı, ChatGPT nedir?
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Yapay zeka ChatGPT virüs yazmak için kullanılmaya başlandı, ChatGPT nedir?

0

Yapay zeka ChatGPT virüs yazmak için kullanılmaya başlandı. Teknolji çağı her geçen gün yeniliklerle karşımıza çıkıyor. Neredeyse bilim kurgu filmlerini andıran gelişmeler yaşıyruz. Yapay zeka da çoğu şey gibi hem çok faydalı bir araç hem de kötü niyetli insanların elinde oldukça tehlike saçan birşeye dönüşebiliyor. Gelen son haberlere göre yapay zeka sohbet robotu olan ChatGPT bu sefer hacker’lar tarafından kullanılmaya başlandı. Üstelik Hacker’lar bu yapay zeka robotunu virüs yazmak için kullanıyor.

Yapay Zeka sohbet robotu olan ChatGPT düzgün kullanıldığında aslında oldukça işlevsel görevler görüyordu. Çoğu kişi bu robotu, Etkinlik planlarken, yeni konuları araştırırken, makale üretmek gibi konularda kullanıyordu fakat bu defa işler çığrından çıkmış gibi görünüyor. Hacker’lar bu denli işlevsel kullanılan yapay zeka robotunu virüsler gibi kjötü amaçlı yazılımlar yapmak için kullanmaya başladı.

Yapay zeka ChatGPT virüs yazmak için kullanılmaya başlandı
Yapay zeka ChatGPT virüs yazmak için kullanılmaya başlandı

Hatta bu durum o kadar ilerlemiş durumda ki Check Point Research araştırmacılarına göre ChatGPT hiç kod yazma bilgisi olmayan kişilerin bile halka açık olan bu yapay zeka robotu ile spam ve kimlik avı, fidye yazılımı, casusluk ve benzeri daha bir çok konuda hacker’lar tarafından kullanılıyor.

ChatGPT’ye hackerlardan büyük ilgi

Her ne kadar Yapay zeka sohbet robotu olan yazılım çok işlevsel olarak kullanılıyor olsa bile geldiği nokta çoğu kişiyi tedirgin etmeye yetti bile. “ChatGPT yeteneklerinin darknet katılımcılarının yeni favori aracı haline gelip gelmeyeceğine karar vermek için henüz çok erken” diyen araştırmacılar, “Siber suçlular şimdiden sinir ağına önemli bir ilgi gösterdi ve kötü amaçlı kod üretmek için bu son trendi aktif olarak kullanıyor.” sözlerini ekiyor.

Robot Yapay zekayı temel alan oldukça faydalı bir araç fakat kötü ellerde oldukça tehlikeli bir silaha dönüşebilir. Gelen haberlere göre bir üye tarafından Darknet’te konuyla ilgili bir örnek paylaşıldı. Kullanıcı yapay zekaya kötü amaçlı bir kodlama yazdırıp, bunu yapay zeka robotuna ne kadar kolay yaptığıyle ilgili oldukça övgülerde bulundu.

Kaynak: https://research.checkpoint.com/2023/opwnai-cybercriminals-starting-to-use-chatgpt/

ChatGPT nedir?

ChatGPT nedir?
ChatGPT nedir?

Generative Pre-trained Transformer San Francisco merkezli OpenAI şirketi tarafından sohbet tarzında iletişim kurmaksı için 2022 Kasım ayı sonunda çıkarılan bir yapay zeka sohbet robotudur. Bu yapay zeka robotu Openai’ın üçüncü jenerasyon geniş dil modeli GPT 3’ün bir varyasyonu olarak karşımıza çıkıyor. Spesifik olarak chatbot uygulamaları için tasarlanmış bir model olduğunu belirtelim. Bu yapay zeka sohbet robotunun InstructGPT adında benzer yapay zeka robotu da yine aynı şirket tarafından daha önce piyasaya sürülmüştü. Bu yapay zeka sohbet robotu en gelişmiş sohbet robotu olarak kabul ediliyor.

Dell Alienware x16 dünyanın en iyi oyuncu dizüstü bilgisayarı yazımıza gitmek için buraya tıklayabilirsiniz.

ChatGPT Nasıl Kullanılır?

ChatGPT Nasıl Kullanılır?
ChatGPT Nasıl Kullanılır?

Son zamanlarda sık sık adından söz ettiren bu yapay zeka sohbet robotunu kullanmak oldukça basit. Bunun için sizden herhangi bir ücret talebinde bulunulmuyor. Sadece internet bağlantınız olması bu yapay zeka sohbet robotunu kullanmanız için yeterli oluyor.

ChatGPT ile Neler Yapılabilir?

ChatGPT ile Neler Yapılabilir?
ChatGPT ile Neler Yapılabilir?

Oldukça fazla kişi bu yapay zeka robotu ile neler yapılabileceğini elbette merak ediyordur. Fakat bu yapat zeka robotu ile yapılabileceklerinizin sınırı neredeyse yok denecek kadar fazla. Mesela bu robotu kullanarak herhangi bir konuda istediğiniz uzunlukla bir makale yazdırabilirsiniz. Hatta bazı haber kaynaklarından daha önce bazı ögrencilerin ödevlerini bile bu yapay zeka sohbet robotuna yazdıkları iddiaları gündeme gelmişti. Herhangi bir ürün hakkında tavsiye mi istiyorsunuz? Yapay zeka sohbet robotu bunu sizin için bir kaç saniye içerisinde halledebiliyor. Çok derin bir veri havuzu bulunan bu yapay zeka yazılımı aynı şekilde ögrenmeye de programlanmış durumda.

Belirli bir hafızası varmış oradan veri çekiyor gibi düşünmemeniz gerekiyor. Bu yapay zeka robotu sizin için hikaye, şiir, kod hatta şarkı bile yazabilir. Sizin için yazdığı bu içerikler sabit bir şekilde olmadığı için tamamen kullanıcılar için kişileştirilmiş ve özgün içerikler oluyor.

Bu yapay zeka robotundan mesela sizin için bir kod yazmasını isteyebilirsiniz. Aynı şekilde belirttiğiniz talepler içerisinde bir ödeviniz varsa bunu onun yapmasını isteyebiliyorsunuz. Yani bu yapay zeka sohbet robotu neredeyse aklınıza gelebilecek her türlü konuda size destek verebiliyor. Tabi tekrar hatırlatmamızda fayda var bu kadar kullanışlı ve büyük anlamda iyi yönleri bulunan bu robot kötü niyetli kişilerin elinde bir silaha dönüşebiliyor.

Yazar Hakkında

"Hayâl gücü bilgiden daha önemlidir. Çünkü bilgi sınırlıyken, hayâl gücü tüm dünyayı kapsar." Albert Einstein

Yorum Yap