Yeni Asgari ücret zammı 2023
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Yeni Asgari ücret zammı 2023

0

Yeni Asgari ücret zammı 2023.  Asgari ücret ne zaman açıklanacak. Komisyon ne zaman toplanacak?

Yeni asgari ücret zammı için Tüm Türkiye’de meraklı bekleyiş sürüyor. 2023 asgari ücret zammı yeni yıldan önce belli olacak. Asgari ücret komisyonu toplamda 3 toplanı yapacak ve bu toplantılardan sonra yeni asgari ücret tutarı belli olacak. Asgari ücret ne zaman açıklanacak?

ASGARİ ÜCRET TOPLANTILARI NE ZAMAN? 

Asgari ücret zammı için asgari ücret tespit komisyonu toplantıları yapılacak. İlk görüşme için takvim perşembe günü belli oluyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin, TÜRK- İŞ ve TİSK ile görüşme düzenleyecek.

Asgari ucret zammi ne zaman
Asgari ücret zammı ne zaman

Yeni ASGARİ ÜCRET ZAMMI NE ZAMAN BELLİ OLACAK?

Asgari Ücret Komisyonu, 2023 yılı asgari ücretini belirlemek üzere çalışmalarına aralık ayında başlıyor. Yeni asgari ücret zammı için toplantılar düzenlenecek. Düzenlenen bu üç toplantının ardından 2023 asgari ücret zammı net olarak belli olacak. Bu toplantılara göre; Yeni asgari ücret zammının Aralık ayının son haftasında açıklanması bekleniyor.

YENİ ASGARİ ÜCRET ÇALIŞMALARI BAŞLADI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, işçiler, işverenler ve kamuoyunun 2023’teki asgari ücrete ilişkin beklentilerini tespit etmek üzere araştırma başlattığını duyurdu. Bakanlıktan yapılan açıklamalara göre, 2023 yılında geçerli olacak yeni asgari ücret zammı belirleme çalışmaları ile, ülke genelindeki küçük, orta ve büyük işletmeleri de kapsayacak araştırmayla, vatandaşların asgari ücret beklentileri tespit edilecek.

TÜRK-İŞ BAŞKANI ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI

Asgari ücretin yeni yılda ne kadar olacağına dair ortaya atılan bir çok iddia var. Türk-İş Genel Başkanı Atalay, Asgari Ücret Tespit Komisyonu görüşmeleri başlamadan önce yeni asgari ücretle ilgili konuşulmasına karşı olduğunu belirtti.Atalay açıklamasında şunları ekledi;

“6 ay kala, 5 ay kala asgari ücret konuşulur mu? Umut mu satacağız? Emek mi satacağız? 5 ay kala herkes konuşuyor, yetkili yetkisiz. Konuşmanın ne faydası var? Konuşunca ne oluyor biliyor musunuz? Zalim işverenler, satıcılar, üreticiler var. Asgari ücret lafı çıktığı zaman zam yapmaya devam ediyorlar. İktidar muhalefet fark etmez, asgari ücret konuşulduğu zaman yumurtaya, peynire, ete, süte zam devam ediyor. Ağzımı açmıyorum. Asgari ücreti, görüşmeler başladığı zaman çıkıp konuşurum. Şimdi niye konuşayım?”

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI

Şuan için herhangi bir açıklamada bulunmayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Geçtiğimiz aylarda asgari ücret ve EYT ile ilgili açıklamalarda bulunmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan daha önce şu ifadeleri kullanmıştı;

“Şu anda sağ olsun Vedat Bey ekibiyle beraber Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımız çalışmalarını yoğun bir şekilde devam ettiriyor. Bu çalışmalarla birlikte inşallah önümüzdeki ay ve yeni yıl, bunların arka arkaya açıklandığı aylar olacak ve buralardaki ücret politikalarımız da ne durumdaysa bunları da yine açıklayacağız. Tabii en önemlisi bunlardan asgari ücretin yeniden tespiti çalışması olacak. Bu çalışmayla birlikte de gerek sözleşmeliler gerek EYT bütün bunlar, arka arkaya yani biz 2023’e bunları da açıklayarak girmiş olacağız.”

ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENİYOR?

Şuan için asgari ücret net 5 bin 500 TL düzeyinde. 1 Ocak 2023’ten itibaren geçerli olacak yeni ücret Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun çalışmaları sonucunda yeni asgari ücret kesinlik kazanacak.

Asgari ücreti, yasa gereği işçi, işveren ve hükümetten 5’er temsilci olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Belirlenen bu Komisyon, yeni asgari ücreti belirlemek için toplamda dört defa toplanıyor.

Komisyonun başkanlığı bakanlığın belirlediği üyelerden biri yapıyor. Karar verilmesi için en az 10 üyenin katılması gerekiyor ve tabi oy çokluğuyla karar veriliyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

ARALIK AYINDA BELLİ OLACAK

Yeni asgari ücret zammı Yeni yılda geçerli olacak şekilde aralık ayında belli olacak. Asgari ücret şuan net 5 bin 500 TL düzeyinde..

asgari ücret ne kadar olacak
asgari ücret ne kadar olacak
  • ASGARİ ÜCRET ZAMMI NE KADAR OLUR?
  • Yeni asgari ücret zammıyla ilgili farklı kaynaklardan çeşitli haberler yayınlanıyor olsa bile henüz net bir zam söz konusu degil. İşte sizin için bazı olası asgari ücret zam tablosu;
  • YÜZDE 30 ZAM
  • Şu an 5 bin 500 TL olan asgari ücret yüzde 30 zamla 7 bin 150 TL’ye yükselmiş olacak.
  • YÜZDE 40 ZAM
  • Şu an 5 bin 500 TL olan asgari ücret yüzde 40 zamla 7 bin 700 TL’ye yükselmiş olacak.
  • YÜZDE 50 ZAM
  • Şu an 5 bin 500 TL olan asgari ücret yüzde 50 zamla 8 bin 250 TL’ye yükselmiş olacak.

Dünyanın en zengin insanları listesine göz atmak için tıklayın.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

"Hayâl gücü bilgiden daha önemlidir. Çünkü bilgi sınırlıyken, hayâl gücü tüm dünyayı kapsar." Albert Einstein

Yorum Yap