Yurtdışı telefon IMEI kaydı nasıl yapılır?Güncel IMEI kayıt ücreti
 1. Ana Sayfa
 2. Mobil

Yurtdışı telefon IMEI kaydı nasıl yapılır?Güncel IMEI kayıt ücreti

0

Yurtdışı telefon IMEI kaydı nasıl yapılır? Yurtdışından telefon getirmek mantıklı. sizin için dım adım yurtdışı telefon kayıt işlemi ve güncel IMEI kayıt ücreti:

Son zamanlarda ülemizde Telefon fiyatlarının artmasıyla, yurtdışından telefon getirmek çogu kullanıcı için oldukça cazip hale geldi. IMEI kaydı olarak da geçen, yurtdışı telefon kayıt nasıl yapılır? 2023 IMEI kayıt ücreti ve tüm merak edilenleri sizin için bu yazımızda paylaştık.

Yurtdışı telefon kayıt nasıl yapılır? 2022 Eylül ayı itibarıyla geçici IMEI uzatma hizmetinin sonlandırılmasıyla birlikte çoğu kişi tarafından bu hizmet tekrar sorulmaya başladı. Yurtdışından en çok getirilen telefon olan  iPhone üzerinden başlayalım. iPhone 14 31.000 TL başlangıç fiyatı ile Türkiye’de satışa sunuluyor. Amerika, Japonya, Bulgaristan, Gürcistan, Almanya, İtalya, iPhone 14’ü Türkiye dışında hangi ülkeden alırsanız alın çok daha ucuza denk geldigi aşikar. Yurtdışından iPhone getirmek her ne kadar daha ucuz olsa da “yurtdışı telefon kayıt harcı” adı altında bir ücreti bulunmakta; IMEI kayıt ücreti. Peki, yurtdışı telefon getirmek istediniz, kayıt için hangi adımları izlemeniz gerekiyor? Bu yazıda IMEI kaydı, pasaporta telefon işletme nasıl yapılır başta olmak üzere merak edilen soruların tamamını sizin için cevaplıyoruz.

Yurt dışından gelen telefon kaydı nasıl yapılır 

yutdisi telefon kaydi
Yurtdışı telefon IMEI kaydı nasıl yapılır?Güncel IMEI kayıt ücreti 15
 1. ilk olarak BTK IMEI kayıt hakkı sorgulama sitesine girip, yurtdışı telefon kayıt hakkınız olup olmadığını öğreniyoruz
 2. Bankalar, vergi daireleri veya sisteme entegre ödeme kuruluşlarına harç ücretini yatırıyoruz. (T.C. kimlik numaranız ve cihazın IMEI numarası yazmalı)
 3. e-Devlet üzerinden “BTK IMEI kayıt” sayfasına girerek gerekli bilgileri doldurduktan sonra (IMEI no, yurda giriş yapılan belge türü, yurda giriş tarihi gibi)  IMEI kayıt işlemini gerçekleştiriyoruz.
 4. IMEI sorgulama sayfasında “Yolcu beraberinde kaydedilen cihaz” yazıyorsa, IMEI kayıt işlemi gerçekleştirilmiştir.

Telefon fiyatlarının artmasıyla, yurtdışından telefon getirmek oldukça cazip hale geldi. IMEI kaydı olarak da geçen, yurtdışı telefon kayıt nasıl yapılır? 2023 IMEI kayıt ücreti ve tüm merak edilenleri bu yazımızda paylaştık.

Pasaportsuz IMEI kaydı nasıl yapılır?

Pasaportsuz IMEI kaydi nasil yapilir.
Pasaportsuz IMEI kaydı nasıl yapılır?

Son zamanlarda sıklıkla sorunlan Pasaportsuz IMEI kaydı yapılır mı? Yurtdışından getirilen telefonlar yalnızca pasaporta kaydedilebilir bilgisi eksik bilgi. e-Devlet Kapısı üzerinden pasaportsuz imei kayıt yapılabiliyor fakat bunun bir şartı var; Eğer, Kıbrıs gibi pasaport olmadan, T.C. kimlik kartıyla giriş – çıkış yapılabilen bir yerden telefonu aldıysanız, IMEI kaydı için pasaporta ihtiyacınız yok. Kimlik kartınızla da IMEI kayıt işleminigerçekleştirebilirsiniz. IMEI kayıt hakkınız varsa, pasaportsuz kimlik ile IMEI kaydı için aşağıdaki adımları izlyebilirsiniz:

 1. Harç bedelini yatırın. (T.C. kimlik numaranız ve kayıt edilecek cihaza ait IMEI numarasını belirtmelisiniz.)
 2. BTK IMEI kayıt sayfasına gidin.
 3. Bilgilendirme sayfasındaki notları okuyup “Devam et”e tıklayın.
 4. Bilgilendirme ekranında yurda giriş yapılan belge türünü “Nüfus cüzdanı veya ID kart” olarak seçerek ilerleyin.

Yurtdışı telefon geçici kayıt nedir? nasıl yapılır?

pasaport
Yurtdışı telefon geçici kayıt nedir? nasıl yapılır?

iPhone geçici kayıt nasıl yapılır? bu konuda en fazla karşılaşılan sorulardan bir tanesi. Geçici IMEI kaydı yaptırmak ne anlama geliyor?. Geçici kayıt, ülkelere giriş çıkışın zor olduğu pandemi döneminde getirilen, yurt dışı cihazların sorunsuz kullanımını sağlayan bir işlem. Ülkeye giriş yapan bir kişi, geçici IMEI kayıt işlemiyle, BTK tarafından tanınan 120 günlük süreyi 2 daha daha uzatabiliyordu fakat 12 Eylül itibarıyla, e-Devlet üzerinden IMEI uzatma sonra erdi. BTK geçici kayıt sayfası artık açılmıyor. Bu nedenle, yurtdışı telefon geçici kayıt yapılır, geci kayıt uzatma yapılır diyen sitelere, kişilere asla itibar etmeyiniz.

IMEI kayıt şartları neler?

 1. IMEI kaydı için size ait yurda giriş yapılan belgenin son 3 yıl içinde herhangi bir cihaz kayıt işleminde kullanılmamış olması
 2. Türkiye’ye giriş yaptığınız tarih üzerinden 365 günlük hak düşürücü sürenin geçmemiş olması

IMEI kaydı hakkında bilinmesi gerekenler:

 • ilk olarak Kayıt hakkınızın olması gerekir. Daha önce kayıt yaptırdıysanız, kayıt yaptırdığınız yıl ve takiben 2 yıl yeni kayıt hakkınız bulunmaz. Sonraki yılın girmesiyle (1 Ocak itibariyle) kayıt hakkınız doğar.
 • Yurtdışından getirdiğiniz telefonu kayıt ettirmeden (kayıtsız olarak) en fazla 120 gün kullanabilirsiniz. Bu süre sonunda hala kayıtlı değilse cihaz, iletişime kapatılır.
 • Kayıt aşamasında, IMEI numarasını (*#06# tuşlarına basarak öğrenebilirsiniz) yanlış girerseniz, sonradan düzeltemezsiniz.
 • IMEI kaydı için kişiye ait giriş yapılan belgenin son 3 yıl içinde herhangi bir cihaz kayıt işleminde kullanılmamış olması gerekir.
 • e-Devlet’e giremiyorsanız/e-Devlet şifreniz yoksa, operatörlerin abone kayıt merkezlerine başvurabilirsiniz.
 • Dekont üzerinde kayıt yapılmak istenen cihazın 15 haneli IMEI numarasının, yurda giriş yapan belge sahibinin adı ve soyadı ile TC. kimlik numarasının yazması gerekir.
 • Harç parasını yatırdıktan sonra, e-Devlette kayıt işlemini son aşamasına kadar tamamlamanız gerekir. Kayıt işlemi onaylandıktan sonra 8 basamaklı başvuru takip numarası bir yere kaydedilmelidir.
 • Yolcu beraberinde getirilen telefon kullanım izin harcı ödemesi, kredi kartı ve EFT ile yapılabiliyor.
 • Yurtdışından getirteceğiniz telefonu başkasının pasaportuna kayıt ettiremezsiniz. Ayrıca kaydı yapılan cihaz, yalnızca kayıt yaptıran pasaport sahibinin T.C. kimlik numarasına kayıtlı telefon numarasıyla kullanılabilir.
 • Ticaret Bakanlığı, kargo ile gelen veya internet üzerinden satılan cihazların kayıt altına alınmasına izin vermiyor.
 • Yurtdışından gelirken iki adet cihaz getiremezsiniz. Yalnızca 1 adet getirme ve kaydetme hakkınız vardır.
 • Türkiye’de kısa süreli kalacaksanız, cihazı 120 gün boyunca kayıtsız kullanabilirsiniz. Bu süre içinde kayıt edilmezse iletişime kapatılır.
 • Pasaportunuza kayıtlı görünen cihazların kayıt işlemlerini BTK IMEI kaydı iptal sayfasından iptal edebilirsiniz.
 • Türkiye’den aldığınız telefon kayıt dışı çıktıysa, bu, ayıplı maldır ve 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’da belirtilen haklardan faydalanabilirsiniz.

2023 IMEI kayıt ücreti ne kadar?

IMEI kaydı kaç TL? merak edenler için, yurtdışı telefon kayıt harcı başka bir deyişle IMEI kayıt ücreti 2023 itibarıyla 6091 TL. Ek olarak, son 10 yılda yurtdışı telefon kayıt ücreti ne kadar arttı?

 • IMEI kayıt ücreti 2012 – 100 TL
 • IMEI kayıt ücreti 2013 – 115 TL
 • IMEI kayıt ücreti 2014 – 119.5 TL
 • IMEI kayıt ücreti 2015 – 131.5 TL
 • IMEI kayıt ücreti 2016 – 138.5 TL
 • IMEI kayıt ücreti 2017 – 149.2 TL
 • IMEI kayıt ücreti 2018 – 500 TL
 • IMEI kayıt ücreti 2019 – 1500 TL
 • IMEI kayıt ücreti 2020 – 1838.7 TL
 • IMEI kayıt ücreti 2021 – 2006 TL
 • IMEI kayıt ücreti 2022 – 2732 TL
 • IMEI kayıt ücreti 2023 – 6091 TL

e-Devlet IMEI kayıt hakkı sorgulama

 1. e-Devlet kapısında BTK kayıtlı cihazlarım ve kayıt hakkı sorgulama sayfasını açın.
 2. “Kayıt yaptırabilirsiniz” yazısını görüyorsanız, yurtdışından aldığınız telefonun IMEI kayıt işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

IMEI sorgulama nasıl yapılır?

imei sorgulama nasil yapilir
IMEI sorgulama nasıl yapılır?
 1. e-Devlet üzerinden BTK IMEI sorgulama sayfasına gidin.
 2. IMEI numarasını kutucuğa girin. (telefonun numara çevirme ekranında *#06# tuşlayarak öğrenebilirsiniz.)
 3. Sorgula butonuna tıklayın.
 4. Telefonunuzun IMEI kaydı yapılmışsa, “İthalat yoluyla kaydedilen IMEI” yazar.

Bu yazımızda Yurt dışından gelen telefon kaydı ya da daha kısa şekliyle IMEI kaydı nasıl yapılır? sizler için bunu anlattık. Yurtdışından gelen telefon kaç günde kapanır, kayıt süresi ne kadardır, pasaportsuz telefon kaydı mümkün mü? gibi yurtdışından telefon getirmek isteyenlerin kafasına takılan çoğu soruyu yanıtlamış oldugumuzu düşünüyoruz. Kaçak imei kaydı, geçici imei kaydı veya imei kayıt uzatma yaptığını iddia eden kişilere lütfen itibar etmeyin ve paranızı kaptırmayın.

Ayrıca e-Devlet in youtube üzerinden yayınlanan btk IMEI kayıt işlemi videosunuda paylaşıyoruz dileyenler izleyerek adım adım takip edebilir.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

"Hayâl gücü bilgiden daha önemlidir. Çünkü bilgi sınırlıyken, hayâl gücü tüm dünyayı kapsar." Albert Einstein

Yorum Yap