Zorunlu e-Devlet Kira Sözleşmesi Yolda
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Zorunlu e-Devlet Kira Sözleşmesi Yolda

0

Zorunlu e-Devlet Kira Sözleşmesi Yolda. Kiracılar ve ev sahiplerini ilgilendiren açıklama Hazine ve Maliye bakanından geldi. e-Devlet Kira Sözleşmesi uygulaması yolda.

Özellikle geçtiğimiz yıllarda enflasyon nedeniyle kiralarda ve ev fiyatlarında gözle görülür yüksek bir artış söz konusu. Kiralar yükseldikçe ev sahipleri ve kiracılar arasında anlaşmazlıklar çığ gibi büyüdü. Ev sahipleri ve kiracılar arasında yaşanan dava miktarları her geçen gün hızla artıyor. Kayıt dışı ekonomi adı verilen büyük bir vergi kaybı da gündemde. Hazine ve Maliye Bakanının açıkladığı e-Devlet Kira Sözleşmesi uygulaması tüm bunlara çözüm getirecek mi?

Zorunlu e-Devlet Kira Sözleşmesi Yolda
Zorunlu e-Devlet Kira Sözleşmesi Yolda

Zorunlu e-Devlet Kira Sözleşmesi

Ülkemiz 2022 yılı içerisinde enflasyonla boğuşan Arjantin’i de gerisinde bırakarak enflasyon oranı en yüksek olan ülke. Durum böyle olunca benzinden tutun sakıza kadar her şeyin fiyatı gün geçtikçe artıyor. Enflasyona bağlı olarak yükselen fiyatlarda en fazla dikkat çeken Araba ve Telefon gibi teknolojik cihazlar.

e-Devlet’in en çok kullanılan uygulamaları yazımıza gitmek için tıklayın.

Enflasyonla bağlı olarak artan ev fiyatlarında yüksek vergi olmasa bile ülkemizde emlak piyasası döviz kuruna bağlı olarak hareket etme eyleminde. Kiralar ve ev fiyatları, teknolojik ürünler kadar olmasa bile oldukça yükselmiş durumda. Durum böyle olduğunda devletimizin de bu sektörlerden elde ettiği gelirinde aynı orantıda yükselmesi bekleniyor.

Zorunlu e-Devlet Kira Sözleşmesi
Zorunlu e-Devlet Kira Sözleşmesi

Yapılan gözlemlere göre Ülkemizde çok fazla ev sahibi ve kiracı arasında kira sözleşmesi yapılmıyor gibi. Evde oturmakta olan kiracı fatura adreslerinden o adreste yaşadığını kanıtlayacak imkanlara sahip olsada resmi bir sözleşme yapılmadığı kira geliri olarak büyük bir vergi ödenmiyor durumda.

Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati 291 kurum ve kuruluşla işbirliği yaptıklarını belirterek. Yaklaşık 900 öneriyi degerlendimeye aldıklarını ve 2023-2025 dönemini kapsayan Kayıt Dışı Ekonomiyle Mücadele Eylem Planı’nı yürürlüğe koyduklarını dair açıklamada bulundu. Bu kapsamda 2025 sonuna kadar kayıt dışılığın önlenmesi için 44 farklı yeni uygulama geliştirilmiş durumda.

Yapılan bu açıklamaya göre Kira Sözleşmesi uygulaması vatandaşların kullanımına 2024 yılı sonuna kadar sunulmuş olacak. Bu uygulama kiracı ve ev sahibi arasında resmiyete dökülmüş bir sözleşme yapmayı zorunlu kuruyor. Atılan bu adımlar ile birlikte hem bu yüksek vergi kaybının önüne geçilmiş olacak, hem de ev sahibi ve kiracılar arasında yaşanan anlaşmazlıkların çoğu önlenmiş olacak.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

"Hayâl gücü bilgiden daha önemlidir. Çünkü bilgi sınırlıyken, hayâl gücü tüm dünyayı kapsar." Albert Einstein

Yorum Yap